Statystyk Statystyk
370
BLOG

Polska-Szwecja. Porównanie skutków ekonomicznych tzw „epidemii Covid-19”

Statystyk Statystyk Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 18

W mediach pojawiły się informacje o tym, że PKB Polski z powodu tzw „epidemii” spadło w 2020 roku zaledwie o ok 2,8% i tym samym Polska poradziła sobie z tzw „epidemią” prawie że najlepiej w Europie i nawet lepiej od Szwecji, gdzie spadek PKB wyniósł 2,9%. Ponieważ Szwecja nie zamknęła ani restauracji ani hoteli, ani sklepów ani żadnych innych sektorów gospodarki wynikałoby z tego, że zamkniecie tych sektorów w Polsce nie miało żadnego znaczenia na wynik PKB. I taki właśnie wniosek na podstawie porównania spadków PKB w obu krajach wysnuł na tutaj na Salon24 jeden z blogerów, konkretnie bloger o nicku „Prąd” pod tekstem, sugerującym że taki niewielki spadek PKB, to wielki sukces Polski.

Prąd 12 lutego 2021, 11:35
@Statystyk, rząd Szwecji nie zamroził gospodarki, a spadek mają jeszcze większy. Twierdzenie, że gdyby polski rząd zrobił to samo co szwedzki, to mielibyśmy wzrost 3,5%, jest wyssane z palca.
https://www.salon24.pl/u/polska-gospodarka/1112626,komisja-europejska-przedstawila-prognozy-gospodarcze-polska-wsrod-liderow

Na podstawie informacji o zbliżonym poziomie spadku PKB Polski i Szwecji w sytuacji braku tzw „lockdownu” w Szwecji i zamknięcia całych sektorów w Polsce rzeczywiście można dojść do wniosku, że ich zamknięcie nie miało znaczenia. Ale niestety jest inaczej i informacja o podobnym spadku PKB w Polsce i Szwecji wydaje się być "czystą" dezinformacją, gdyż matematyka wygląda tak :
 
Zgodnie z złożeniami sprzed tzw „epidemii” deficyt budżetu centralnego miał w 2020 wynieść „0” zł, a wzrost PKB Polski ok. 3,5%. Z powodu tzw „epidemii" zamiast deficytu „0” zł mamy deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 10% PKB i zamiast wzrostu PKB o 3,5% spadek o 2,8%. Czyli koszt finansowy tzw „epidemii” w 2020 roku wyniósł w przypadku naszego kraju co najmniej :
10% + 3,5% +2,8 % = 16,3% PKB

W przypadku Szwecji to wyliczenie jest następujące :
 Zamiast planowanego deficytu sektora finansów publicznych na poziomie ok 0,5% PKB jest deficyt ok 4,5% i zamiast planowanego wzrostu PKB w 2020 roku na poziomie ok. 1,1% jest spadek 2,9%. Czyli koszt finansowy tzw „epidemii” wyniósł w przypadku Szwecji :
(4,5% - 0,5%) + 2,9% + 1,1% = 8% PKB

Sumując , tzw „epidemia” kosztowała Polskę w 2020 roku ok. 16% PKB, a Szwecję tylko ok 8% jej PKB. Innymi słowami Polska poniosła stosunkowo o ok. 100% wyższe straty niż Szwecja. 8% polskiego PKB to ok. 200 mld.

Statystyk
O mnie Statystyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości