Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie
946
BLOG

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na Śląsku

Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

IPN  Katowice – kalendarium obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych 

 

Zgodnie z wolą Sejmu  Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz drugi jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu   dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Podobnie jak w całej Polsce, również Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach włączył się w organizację uroczystości, podczas których oddany zostanie hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego.

Sesja popularnonaukowa „Podziemie antykomunistyczne na Górnym Śląsku 1945–1956” – Tarnowskie Góry, 29 lutego 2012

 

29 lutego 2012 r. o godz. 12.00 w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1) odbędzie się sesja popularnonaukowa „Podziemie antykomunistyczne na Górnym Śląsku 1945–1956”. Konferencja odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Muzeum w Tarnowskich Górach oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

PROGRAM:

dr Adam Dziuba (OBEP Katowice) – Podziemie poakowskie na Górnym Śląsku 1945–1947: walka, działalność polityczna i zwalczanie przez UB

dr Dariusz Węgrzyn (OBEP Katowice) – Podziemie narodowe na Górnym Śląsku 1945–1947

Robert Ciupa (OBEP Katowice) – Górnośląskie antykomunistyczne organizacje młodzieżowe

Projekcja filmu dokumentalnego „W pogoni za bandą” z komentarzem historycznym

 

Przegląd filmów dokumentalnych w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Katowice, 1 marca 2012

 

Opis: http://www.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/1/mini/1-34882_m2.jpg

 

1 marca 2012 r. w sali konferencyjnej w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach (ul. Kilińskiego 9) odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed każdym seansem pracownik IPN przybliży tematykę prezentowanego filmu. W programie: „W pogoni za bandą” ,  „IV Zarząd WIN” ,  „Zbrodnia w leśnym uroczysku” ,  „Łupaszka”  oraz „Żołnierze wyklęci” . http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/19057/Przeglad_filmow_dokumentalnych_w_ramach_Narodowego_Dnia_Pamieci_Zolnierzy_Wyklet.html

Przegląd filmów Aliny Czerniakowskiej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Katowice, 1 mara 2012

 

1 marca 2012 r. o godz. 19.00 w kinie studyjnym „Światowid”  (ul. 3 Maja 7) odbędzie się muzyczno – poetycko - filmowy wieczór poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie m.in.: - wystąpienie dr Andrzeja Drogonia, Dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, prezentacja filmów Aliny Czerniakowskiej:

„Zwycięstwo”,  „O nas się jeszcze Polska upomni”, „Czy warto było tak żyć”, rekonstrukcja.

http://www.swiatowid.katowice.pl/

 

 

Finisaż wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz” – Częstochowa, 1 marca 2012

Opis: http://www.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/1/mini/1-34901_m2.jpg

 

1 marca o godz. 10.00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie (ul. Kukuczki 30) odbędzie się finisaż wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”. W ramach spotkania wykład zatytułowany „Podziemie niepodległościowe w regionie częstochowskim 1945–53” wygłosi Sławomir Maślikowski (OBEP Katowice).

Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z VIII Liceum Ogólnokształcącym Samorządowym w Częstochowie i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego – uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie został aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” – Katowice, 1 marca 2012

Opis: http://www.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/1/mini/1-34886_m2.jpg

 

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Katowicach wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego zapraszają na konferencję historyczną z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się w dniu 1 marca 2012 r. o godz. 12.00 w Sali Sejmu Śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach (ul. Ligonia 46). Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w dniu 1 marca święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie:

Uroczyste otwarcie :
Adam Matusiewiecz, Marszałek Województwa Śląskiego
dr Andrzej Drogoń, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Katowice

 

*      Wykład dr. Andrzeja Krzystyniaka „Konspiracyjne Wojsko Polskie”

*      Prezentacja spektaklu Teatru TV „Inka 1946”, poprzedzona prelekcją Tomasz Goneta (IPN Katowice)

*     Danuta Siedzikówna, ps. „Inka” – ur. 3.IX.1928 r. w Guszczewinie koło Narewki. Jako 15-letnia dziewczyna wraz z siostrą Wiesławą złożyła przysięgę w AK. Odbyła szkolenie sanitarne. Od wiosny 1946 r. służyła w szwadronie 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” jako łączniczka i sanitariuszka. W lipcu 1946 r. pojechała do Gdańska po zaopatrzenie medyczne dla oddziału. Tam aresztowana rankiem 20 VII 1946 r. i umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Po ciężkim śledztwie 3 VIII 1946 r. skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. o 6.15 strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego, ponieważ żołnierze z plutonu nie chcieli jej zabić.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Sosnowiec, 1 marca 2012

Opis: http://www.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/1/mini/1-34883_m2.jpg

 

1 marca 2012 r. w Sosnowcu odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego Strzelec OSW Jednostki Strzeleckiej 3024 wraz z katowickim IPN. W programie:

*      17.00 Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Tomasza Apostoła (Sosnowiec, ul. Orla 19)

*      18 00 Apel Poległych pod pomnikiem Męczeństwa Kobiet Polskich Walczących w Szeregach AK oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy (obok kościoła u zbiegu ulicy Orlej i Nowopogońskiej)

*      18.30 Prelekcja dr. Adama Dziuby (OBEP Katowice) – Powojenne podziemie antykomunistyczne na terenie województwa śląskiego (Dom katechetyczny kościoła pw. św. Tomasza Apostoła)

 

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie -1 marca 2012

 

1 marca 2012  r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miasta w Częstochowie zaprasza na cykl uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Program:

godz. 12.00 – uroczysta msza św. – pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w Al. Najświętszej Maryi Panny 56.

Po jej zakończeniu złożenie wieńców przez reprezentantów środowisk kombatanckich pod tablicą upamiętniająca kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” i Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego; wystąpienie okolicznościowe Sławomira Maślikowskiego (OBEP Katowice) – kamienica al. Najświętszej Maryi Panny 33

godz.  13.30 - spotkanie w Ratuszu Częstochowskim

Wystąpienie przedstawiciela Prezydenta Częstochowy

Projekcja filmu dokumentalnego „Żołnierze Wykleci” w realizacji Wincentego Ronisza, poprzedzona słowem wstępnym Wojciecha Rotarskiego (OBEP Katowice)

Wspomnienia żołnierzy podziemia niepodległościowego

Nasze szeregi tworzą ludzie różnych profesji i zawodów. Są wśród nas dziennikarze, politycy, adwokaci, działacze społeczni, twórcy kultury i sztuki – ludzie kreatywni których połączyło przywiązanie do konserwatywnego systemu wartości. Wierni tym wartościom wspieramy wszystkie inicjatywy promujące ideę wolnego społeczeństwa, obronę mechanizmów gospodarki wolnorynkowej oraz poszanowanie dla tradycji i kultury narodowej. Wywodzimy się z różnych grup i środowisk jednak większość z nas swoją pierwszą społeczną działalność prowadziła w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. To właśnie tam formował się światopogląd wielu z naszych członków. To właśnie tam nabywaliśmy pierwszych doświadczeń.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura