Mówi Andrzej Sobieraj, legenda radomskiej Solidarności (ipn.gov.pl)
Mówi Andrzej Sobieraj, legenda radomskiej Solidarności (ipn.gov.pl)
Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie
281
BLOG

Spotkanie prezesa IPN z organizacjami pozarządowymi

Stowarzyszenie Pokolenie Stowarzyszenie Pokolenie Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Spotkanie prezesa IPN z organizacjami pozarządowymi
Chcemy być Państwa rzecznikiem – deklaruje Instytut
(tekst opublikowany na stronie www.ipn.gov.pl)

Kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych skupiających działaczy opozycji antykomunistycznej z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku przyjechało we wtorek 13 marca 2012 r. do Warszawy na zaproszenie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Z prezesem IPN i jego bliskimi współpracownikami omawiali możliwości współpracy i wzajemnego wspierania się w realizacji wspólnych projektów. Efektem pierwszego spotkania stało się powołanie Grupy Roboczej, której pierwszym zadaniem będzie dokonanie przeglądu spraw, które w przyszłości staną się przedmiotem wspólnego działania. Utworzyły ją następujące organizacje:

• Stowarzyszenie Pokolenie
• Ośrodek KARTA
• Stowarzyszenie 13 Grudnia
• Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Oddział Łódź
• Stowarzyszenie Solidarność Walcząca
• Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym z Radomia
• Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, Częstochowa
• Stowarzyszenie NZS 1980, Kraków

- IPN od pierwszych chwil swego istnienia współpracował z organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza tymi reprezentującymi środowiska zaangażowane w działalność opozycyjną, jak również ludzi represjonowanych – powiedział w zagajeniu prezes Instytutu dr Łukasz Kamiński. - Nie brakuje nam woli współpracy, ale czasami trudno jest nam znaleźć formułę tej współpracy – dodał. I jako przykład podał brak możliwości dotacyjnych i nieposiadanie uprawnień do występowania z inicjatywą ustawodawczą. - Nie są to jednak przeszkody nie do pokonania.

Jako najważniejsze pola współpracy prezes Kamiński wymienił:
- wspólną realizację inicjatyw zbieżnych z działalnością IPN w dziedzinie edukacji i upamiętniania;
- współpracę przy prowadzeniu badań nad lokalnymi wycinkami historii, w które byli zaangażowani członkowie konkretnej organizacji;
- włączenie się organizacji pozarządowych do akcji „Ostatni świadek”;
- pomoc w cyfryzacji i opiekę nad prywatnymi archiwami.

- Możemy i chcemy być Państwa rzecznikami – zadeklarował prezes IPN Łukasz Kamiński – przedstawiać Państwa postulaty władzom państwowym, wzmacniać Państwa głos.

Przez prawie półtorej godziny wypowiadali się przedstawiciele organizacji z całej Polski, przedstawiali swoje problemy i oczekiwania wobec IPN. Wspólna we wszystkich głosach była radość ze spotkania i nadzieja, że przyniesie konkretne rezultaty. - Mamy wspólne cele – powtarzali wszyscy. Wielu z dyskutantów zwróciło uwagę – również prezes IPN – na niezbyt szczęśliwe sformułowania, które znalazły się w ustawie o Krzyżu Wolności i Solidarności, praktycznie uniemożliwiające przyznania go osobom wcześniej odznaczonym Orderem Odrodzenia Polski. Wspólne było pragnienie, by Krzyż był odznaczeniem powszechnym, przyznawanym również pośmiertnie.

Brak procedur współpracy między IPN (ale i innymi instytucjami państwowymi) a organizacjami pozarządowymi, o czym mówił prezes Kamiński, został zilustrowany konkretnymi przykładami przez Zbigniewa Gluzę, szefa Ośrodka Karta. Gluza wspomniał również o potrzebie koordynacji w realizacji wielu projektów. Jako przykład podał Encyklopedię Solidarności i słownik biograficzny „Opozycja w PRL”. - Tylko IPN może być takim koordynatorem – powiedział Gluza. - Albo to zrobi IPN albo nikt tego nie zrobi.

Andrzej Sobieraj, znany działacz Solidarności lat 1980-81, szef regionu radomskiego, Stefan Śnieżko z Olsztyna, Edward Gałązka ze Szczecina, przedstawiciele organizacji ze Śląska i inni zwracali uwagę na bardzo ciężką sytuację materialną – zwłaszcza w porównaniu z funkcjonariuszami reżimu komunistycznego – wielu działaczy Solidarności i opozycji. Odpowiadając Łukasz Kamiński stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłoby powołanie fundacji państwowej, której zadaniem byłaby również opieka nad potrzebującymi. Udzielać im takiej pomocy mogłyby – i powinny – osoby prywatne, którym rewolucja Solidarności przyniosła sukces i powodzenie – zaznaczył prezes IPN.

Działające przy IPN Kluby im. gen „Grota” niedawno obchodziły swój jubileusz. Przez dziesięć lat istnienia stały się znaną instytucją, miejscem nie tylko opowiadania o historii, ale również budowania postaw patriotycznych. Uczestnicy wtorkowego spotkania kilkakrotnie nawiązywali do Klubów, sugerując, że warto by stworzyć podobne Kluby. Uczestniczący w spotkaniu dr Andrzej Zawistowski, zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN, zasugerował, iż działalność Klubów „Grota” mogłaby stać się wspaniałym miejscem również dla działaczy Solidarności i propagowania ich działalności. Była ona bowiem swoistą kontynuacją Polskiego Państwa Podziemnego.

Grupa Robocza zbierze się na swym pierwszym posiedzeniu już 20 marca w siedzibie IPN w Warszawie.

 

www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie

Nasze szeregi tworzą ludzie różnych profesji i zawodów. Są wśród nas dziennikarze, politycy, adwokaci, działacze społeczni, twórcy kultury i sztuki – ludzie kreatywni których połączyło przywiązanie do konserwatywnego systemu wartości. Wierni tym wartościom wspieramy wszystkie inicjatywy promujące ideę wolnego społeczeństwa, obronę mechanizmów gospodarki wolnorynkowej oraz poszanowanie dla tradycji i kultury narodowej. Wywodzimy się z różnych grup i środowisk jednak większość z nas swoją pierwszą społeczną działalność prowadziła w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. To właśnie tam formował się światopogląd wielu z naszych członków. To właśnie tam nabywaliśmy pierwszych doświadczeń.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura