0 obserwujących
58 notek
38k odsłon
235 odsłon

Nasze najnowsze projekty

Wykop Skomentuj

Prezentacja II tomu „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976 – 1989” z udziałem dr. Łukasza Kamińskiego,  prezesa IPN. Prezentacja digipacku z zapisem koncertu w rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. Promocja 2 tomu książki Andrzeja Rozpłochowskiego „Postawią ci szubienicę". To wszystko już w najbliższy piątek - 25 stycznia.

25 stycznia o godz. 17.30 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach przy ul. Floriana 7, odbędzie się promocja najnowszych projektów Stowarzyszenia Pokolenie.

Na początku spotkania zaprezentujemy zapis z koncertu, który odbył się w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. To plenerowe widowisko multimedialne odbyło się 16 grudnia 2011 r. na placu NSZZ Solidarność; wzięli w nim udział m.in.: Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz, zespół Luxtorpeda, De Press, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz i Janusz Yanina Iwański z zespołem. Do dyspozycji Państwa w razie jakichkolwiek pytań będzie Przemysław Miśkiewicz (scenariusz), jak i Łukasz Kobiela (scenariusz i reżyseria). Widowisko powstało dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Wydane jest w formie digipacku, w którym znajdują się płyta cd i dvd i folder zawierający teksty oraz opisujący wydarzenia z historii PRL, a szczególnie „Solidarności” i pacyfikacji KWK Wujek. Wszystko razem jest doskonałym materiałem edukacyjnym, który uczy poprzez muzykę i obraz. DVD można oglądać jako widowisko lub poprzez tzw. kąt kamery 2. Widzimy wtedy wizualizacje z muzyką, ale nie widzimy samego widowiska i tego co, dzieje się na scenie.

Po prezentacji płyty, promocja II tomu „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976 – 1989”. W spotkaniu wezmą udział członkowie redakcji dr Łukasz Kamiński, prezes IPN, dr Grzegorz Waligóra, redaktor naczelny II tomu „ES” oraz Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, członek redakcji. „Encyklopedia Solidarności…” publikowana w tzw. systemie holenderskim, stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976 - 1989. Aktualny, pełny zasób „Encyklopedii” jest dostępny na stronie internetowejwww.encyklopedia-solidarnosci.pl. Tom drugi wersji książkowej zawiera 1223 biogramów i haseł rzeczowych. ES to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Pokolenia, IPN oraz Oficyny Wydawniczej Volumen. Mecenas: Fundacja PKO Banku Polskiego.

W promocji nie zabraknie bohaterów biogramów z naszego Regionu. W ostatniej części spotkania zaprezentujemy drugi tom wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego „Postawią ci szubienicę", wydany przez Stowarzyszenie Pokolenie. Za stołem zasiądą autor oraz kilku innych bohaterów z MKZ Katowice. Wspomnienia przybliżają historię sprzed trzydziestu lat i pokazują jak ważne miejsce w historii Karnawału Solidarności lat 1980-81 odgrywał Śląsk i Zagłębie. 

Organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie Pokolenie, Zarząd Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz „Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na rzecz Pamięci w Katowicach”.

Wstęp wolny!

www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura