Dotychczas poświęciliśmy sporo miejsca ideologii czy raczej ideologiom, które uważamy za zmorę naszego świata. Dziś postanowiliśmy zająć się tematem nieco bardziej przyziemnym – kryzysem.
Uważamy, że jest to temat ważny, gdyż wpływa on na nasze życie w znacznie większym stopniu niż lewicowe ideologie. Chociaż wydaje się, że i tutaj nie udało nam się od nich uciec. W pewnym sensie kryzys jest z nimi nierozlewanie związany. Z jednej strony to właśnie lewicowe – socjalistyczne odchyły rządów wielu krajów były jedną z jego przyczyn; z drugiej zaś obniżenie poziomu życia, czyli faktyczne skutki kryzysu pozwalają kwitnąć przeróżnym, bardzo nieraz dziwnym ideom.
Nie można mówić o tym, co się dzieje tylko i wyłącznie w kategoriach ekonomicznych. Kryzys sięga znacznie głębiej i to, co się dzieje w gospodarce jest tylko jednym z objawów, chociaż na pewno tym, który odczuwamy najdotkliwiej.
Czasy przełomu, a jestem pewna, że właśnie w takich czasach przyszło nam żyć, są bardzo ciężkie – wszystkim jest trudno, ale są to też czasy ogromnych szans. Właśnie w takich momentach ludzie dostają unikatową możliwość nadania światu nowego kształtu, jest to okres kiedy możliwe są błyskotliwe kariery, kiedy ci, dla których w dawnym porządku nie było miejsca, mogą znaleźć dla siebie jakąś niszę. Wszystko sprowadza się tylko do tego, by tę szansę wykorzystać.
Faza przejściowa ma jednak i ciemne strony – zacierają się granice między tym, co wolno, a tym, czego nie wolno, moralność i etyka znikają ze słowników, a niektórzy w poszukiwaniu swego miejsca w świecie robią rzeczy, których w normalnych okolicznościach zrobić by nie mogli – uporządkowany świat nie pozostawia wiele miejsca na kombinowanie. Jednak nasz świat już nie jest uporządkowany – wszystko się wali i prędzej czy później runie kompletnie i tylko od nas zależy, co wybudujemy na gruzach.
Nieco kryzysowej teorii – o jego przyczynach, objawach i roli rządów możecie Państwo przeczytać w artykule zatytułowanym „
Kryzysowe ABC, czyli o czym my tak naprawdę rozmawiamy”, nieco więcej historii możecie państwo znaleźć w tekście „
Żywa historia”. Z kolei w artykule „
Świat do wymiany” pokazane są objawy kryzysu, które widać nie tylko w gospodarce. Wszyscy autorzy starają się pokazać, gdzie w kryzysie dostrzegają szansę i jednocześnie ostrzegają przed czającymi się pułapkami.
Anna Grabińska, zastępca redaktora naczelnego
Wbrew powszechnym głosom lewicowych publicystów i przywódców światowej lewicy (a także kryptolewicowych polityków w rodzaju prezydenta N.Sarkozy'ego i kanclerz A.Merkel) obecny kryzys w światowej gospodarce — podobnie jak kryzys z trzydziestych XX w. — nie jest oczywiście dowodem na zawodność kapitalizmu, lecz efektem polityki państwa. Jak mawiał Kisiel — „To nie kryzys – to rezultat”.
Historia nie jest płynna i monotonna. Jej parametry czasem dość długo pozostają w miarę niezmienne, ale im dłużej ten żywy organizm na siłę usztywniamy, tym mocniej nam się odwinie, kiedy wreszcie mu się to uda. Zwykle jest tak, że równocześnie wiele wskaźników trwa w stabilizacji, a potem nagle łups! I wszystkie zaczynają wariować.
Żyjemy – jak wszyscy wiedzą, dzięki usłużnym mediom – w czasach kryzysu, ale kryzys to nie tylko problem gospodarczy – mniej pieniędzy w naszych portfelach czy puste półki w sklepach. Żyjemy w czasach kryzysu, który można nazwać totalnym. Nie jest to oczywiście stwierdzenie odkrywcze – doświadczenie historyczne uczy, że jak jest, mówiąc najogólniej, źle to wali się wszystko, zaś na rynku ideologii pojawiają się przedziwne wynalazki.
www.koliber.org
Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski.
Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo.
W naszej działalności dążymy do:
I Realizacji idei wolnego społeczeństwa.
II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym.
III Obrony suwerenności państwowej.
IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa.
V Rozwoju samorządności.
VI Poszanowania tradycji i historii.
VII Uznania szczególnej roli Rodziny
Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki.
Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy.
Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka