59 obserwujących
265 notek
112k odsłon
  721   0

Arkadiusz Jałowiec: Krucjata wolności ciągle trwa

Ronald Reagan znany jest w Polsce przede wszystkim jako amerykański mąż stanu, którego bezkompromisowa polityka zagraniczna w znaczącym stopniu przyczyniła się do upadku Imperium sowieckiego i wyzwolenia Polski.

 
Stąd m.in. inicjatywa radnego Marcina Nowaka i Stowarzyszenia KoLiber uhonorowania 40. Prezydenta Stanów Zjednoczonych w 100. rocznicę Jego urodzin poprzez nazwanie Jego imieniem lubelskiego ronda, zrealizowana dzięki poparciu lubelskich radnych.
 
Ale poza oddaniem należnego hołdu wybitnej postaci historycznej warto też przypomnieć dziedzictwo ideowe na którym opierał swoją „krucjatę wolności” Ronald Reagan, a którego istotą była wolność jednostki nierozerwalnie złączona z wiarą chrześcijańską. Jak to ujął w jednym ze swoich przemówień Pan Prezydent:
 
 „Jest ona, idea Ameryki, niczym innym jak bliskim każdemu z nas umiłowaniem wolności. (…). Ta idea, na której zbudowany jest nasz naród, to idea godności człowieka, idea mówiąca o tym, że głęboko w sercu każdego z nas jest coś na kształt Boga i coś tak cennego, że żadna osoba ani grupa z zewnątrz nie ma prawa narzucać swojej woli i odbierać nam możliwości decydowania za nas samych.”
 
Jako przedstawiciel środowiska konserwatywno liberalnego chciałbym podkreślić, że mimo pokonania Imperium Zła, tak sformułowane, bliskie zarówno amerykańskiej jak i polskiej tradycji przedrozbiorowej dziedzictwo ideowe realizowane w praktyce przez Prezydenta Reagana,  jest nadal aktualne i czeka na kontynuację, szczególnie w pogrążającej się w kryzysie gospodarczym, nadmiernie zbiurokratyzowanej i odchodzącej od chrześcijańskich korzeni Europie oraz w Polsce, która na drodze od gospodarki centralnie planowanej do wolnego rynku zatrzymała się w połowie drogi.
 
Na zakończenie, w nawiązaniu do przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Kapitalizmu  i 7. rocznicy śmierci Prezydenta, który przywrócił wolność gospodarczą Amerykanom chciałbym zacytować fragment z Deklaracji Bernsteina:
 
„Kapitalizm to jedyny system społeczny, w którym jednostki są wolne, w którym mogą się w pełni realizować , posiadać własność i zbierać zyski ze swoich poczynań. Taki system umacnia prawa poszczególnej osoby, a ogranicza rząd, wzbogaca naszą polityczną, intelektualną i ekonomiczną wolność.”
 
----
 
Tekst został wygłoszony 5 czerwca 2011 r. podczas uroczystości otwarcia ronda im. Ronalda Reagana w Lublinie.
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale