Studenci dla Rzeczpospolitej Studenci dla Rzeczpospolitej
781
BLOG

Stan armii RP- List Stowarzyszenia do Rzecznika MON

Studenci dla Rzeczpospolitej Studenci dla Rzeczpospolitej Polityka Obserwuj notkę 3

W roku 2010 w czerwcu w Krakowie powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. Naszym zadaniem jest zainteresowanie młodych ludzi życiem publicznym, stanem państwa i tym, co dzieje się w naszym kraju. Organizujemy spotkania z ekspertami na temat sytuacji w kluczowych sektorach życia publicznego. W bezpośredniej dyskusji mogą oni przybliżyć słuchaczom aktualne problemy. Drugim obszarem naszego zainteresowania są zagadnienia związane z historią Polski, zwłaszcza najnowszą.

 

Cykl naszych konferencji zdecydowaliśmy się rozpocząć od zagadnienia stanu sił zbrojnych RP. Skłoniła nas do tego nie tylko fatalna kondycja polskich sił powietrznych odzwierciedlona na tle dwóch katastrof lotniczych, najpierw CASY w Mirosławcu w 2008 roku a następnie rządowego Tu-154M pod Smoleńskiem. Niepokojące są również analizy rzeczywistych możliwości obronnych polskiej armii po zakończeniu planowych reform ministra Klicha (zbyt mało żołnierzy by obronić terytorium kraju, niewystarczający korpus sił rezerwowych NSR, do którego zresztą brakuje chętnych itd.), analizy możliwości bojowych polskiej floty, problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na podległym polskiemu kontyngentowi obszarze w Afganistanie, problemy z dostawami sprzętu dla tegoż kontyngentu...lista mogłaby być dłuższa.

 

2 grudnia 2010 w Krakowie odbyła się pierwsza edycja konferencji "Raport o stanie armii". Na czwartek 3 marca 2011 planowana jest kolejna edycja tym razem w Warszawie. W spotkaniu udział wezmą gen. Roman Polko, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz red. Jarosław Rybak. W związku z tym w formie listu przesłaliśmy pytania, które zamierzamy zadać również zaproszonym przez nas gościom, do Rzecznika Prasowego Ministra Obrony Narodowej. Odpowiedź pragniemy potraktować jako głos dyskusji.

Więcej informacji o stowarzyszeniu:

http://studencidlarp.pl/o-stowarzyszeniu/manifest

Treść listu :

Szanowny Pan Kraków, Warszawa 18.02.2011

Janusz Sejmej, Rzecznik Prasowy Ministra Obrony Narodowej

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej organizuje spotkanie dyskusyjne dotyczące stanu polskiej armii. Chcielibyśmy poznać oficjalne stanowisko MON na wybrane przez nas tematy, aby móc potraktować je jako głos w dyskusji. Relacja ze spotkania, a także rodzaj raportu na temat obecnego stanu naszego wojska ukaże się w miesięczniku "Armia". W związku z tym, uprzejmie prosimy o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

Dowództwo

Kadra dowódcza. Polska straciła więcej generałów w katastrofie smoleńskiej niż podczas kampanii wrześniowej - 6% (w WP służy obecnie 140 generałów, w katastrofie zginęło ich 9). Czy w kadrze dowódczej, a szczególnie w Sztabie Generalnym, są ludzie mogący realnie wpływać na sukces reformy przeprowadzanej przez ministerstwo?

Struktura

Czy proporcja liczebności żołnierzy w poszczególnych korpusach jest odpowiednia? Jeśli nie, to jakie propozycje zmian rozważa MON i w jaki sposób zamierza je przeprowadzić?

Czy 100-tysięczna armia jest adekwatna do obrony państwa wielkości Polski? Czy jakość i ilość sprzętu są wystarczające dla armii tej wielkości? Czy nasze wojsko jest odpowiednio wyszkolone, aby ten sprzęt wykorzystać?

Na jakiej podstawie wybierane są jednostki do likwidacji lub reorganizacji? Czy nie jest tak, że w pewnych regionach "zagęszczenie" jednostek staje się zbyt małe, a w innych zbyt duże?

Jak na proces szkolenia, stan wykorzystania sprzętu szkoleniowego oraz stan zatrudnienia kadry szkoleniowej wpłynęło zniesienie poboru?

Czy profesjonalizacja w obecnych realiach oznacza rzeczywiste podniesienie wartości bojowych WP? Jak brak choćby krótkiego przeszkolenia wojskowego może wpłynąć na młodych cywili, a w efekcie na całe społeczeństwo?

Czy NSR ma szansę stać się znaczącym elementem sił zbrojnych? Czy 20-tysięczna planowana liczebność to nie za mało? Dlaczego tak mało ludzi wstępuje do NSR (na planowanych 10 tys. miejsc w tym momencie jedynie 3,5 tys.)?

Co MON sądzi na temat koncepcji utworzenia Obrony Terytorialnej bazującej na pasjonatach i osobach należących do organizacji paramilitarnych, jak również na żołnierzach rezerwy? (Organizacja podobna w strukturze do Ochotniczej Straży Pożarnej) Czy warto zainwestować w odpowiednie, jednolite przeszkolenie pasjonatów (niezależnie od ich szkolenia w organizacjach), czy może angażowanie cywili w sprawy militarne niesie za sobą ryzyko?

Misje

Czy żołnierze na misji afgańskiej czują się bezpiecznie, jeśli chodzi o sprzęt, którym się posługują? Czy w najbliższym czasie dotrze do nich jakieś nowe wyposażenie? Ile pieniędzy rząd zamierza zainwestować w bieżącym roku w tę misję i co za nie zakupić? W jakiej części zrealizowany został "pakiet afgański"? Z czego wynika brak zakupu samolotów bezzałogowych?

Czy Wojsko Polskie może być usatysfakcjonowane realizacją misji w Afganistanie, a także Iraku? Czy uzyskało dzięki nim jakieś inne rezultaty poza zdobytym doświadczeniem?

Z czego wynikają krytyczne oceny polskich żołnierzy przez amerykańskich dowódców?

Członkostwo Polski w NATO

Jak MON ocenia szanse udzielenia przez NATO pomocy wojskowej Polsce w przypadku zbrojnej agresji państwa ościennego nienależącego do sojuszu? Czy może takie niebezpieczeństwo zupełnie nie istnieje?

Z poważaniem

Paweł Kurtyka, Prezes Stowarzyszenia

Mateusz Kalita, Wiceprezes Stowarzyszenia

Joanna Lasota, Koordynator konferencji

Michał Andrzejewski, Koordynator konferencji

Treść listu dostępna również pod poniższym linkiem:

http://studencidlarp.pl/nasze-spotkania/konferencje-polityczne/31-list-do-rzecznika-prasowego-ministra-obrony-narodowej

Cele naszego stowarzyszenia: - promowanie zainteresowania życiem politycznym wśród ludzi młodych, - promowanie wartości patriotycznych, - promowanie polityków potrafiących służyć państwu. - Stowarzyszenie nie popiera żadnego konkretnego ugrupowania politycznego. Chcemy przyciągać ludzi zarówno o poglądach prawicowych jak i lewicowych, którym bliska jest troska o dobro Rzeczypospolitej Polskiej, - promowanie świadomych wyborów. Tylko ludzie dobrze znający życie publiczne naszego kraju są zdolni podejmować słuszne decyzje wyborcze. - spotkania z ekspertami, dyskusje na tematy polityczne, społeczne, gospodarcze itd. - rozmowy między o państwie, dyskutowanie o ich stosunku do państwa, bieżących wydarzeń politycznych, zainteresowanie młodych ludzi ta tematyką, - promowanie przywiązania do państwa, jego symboli, historii, tradycji, - promowanie wartości jakie niesie za sobą bycie Polakiem, duma z Polski i z tego, że jest się Polakiem nie powinna być czymś obcym dla obywateli, - grupa popierająca budowę nowoczesnej Polski, silnej w Unii Europejskiej, o mocnej pozycji międzynarodowej, dumnej ze swojej historii i wartości narodowych a jednocześnie otwartą na świat i nowe prądy. Historia i polskość nie przeszkadzają w budowaniu nowoczesnego i postępowego kraju, - promocja kultury, nauki, - integracja międzyuczelnianych środowisk studenckich, - pomoc prawna dla studentów.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka