Fot. PAP
Fot. PAP

Szturm migrantów na granicy z Białorusią. Do akcji musiało wkroczyć wojsko

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Niepokoje na granicy polsko-białoruskiej nie ustają. Na nagraniu udostępnionym w sieci widać, jak zorganizowana grupa biegnie w stronę granicy. "Cudzoziemcy byli bardzo agresywni - rzucali konarami drzew i kamieniami w kierunku patroli" - poinformowała w komunikacie SG.

Setki migrantów wciąż szturmują polską granicę

"W rejonie Placówki Straży Granicznej w Białowieży w piątek 10 maja około godz. 20.00 doszło do próby siłowego przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez rzekę graniczną Przewłoka. Grupa ponad 140 migrantów próbowała nielegalnie w ten sposób dostać się do Polski. Cudzoziemcy byli bardzo agresywni – rzucali konarami drzew i kamieniami w kierunku patroli Straży Granicznej i Wojska Polskiego, by w ten sposób utorować sobie drogę na zachód Europy" - czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

Pod wstępną częścią dokumentu zamieszczono wideo, na któtym widać tłum ludzi usiłujących sforsować ogrodzenie.

Do nielegalnego przekroczenia granicy nie dopuszczono. Migranci wycofali się w głąb Białorusi.

Niespokojnie na granicy z Białorusią. "Prawie 800 prób przekroczeń"

Sytuacja na granicy z państwem Łukaszenki staje się znowu bardzo napięta. Od piątku do niedzieli zanotowano 824 próby nielegalnego przedostania się przez białorusko-polską granicę – poinformowała Straż Graniczna w raporcie z minionych trzech dni. Ponownie doszło do incydentów. Migranci rzucali w polskie patrole kamieniami i gałęziami.

Do wszystkich prób doszło w Podlaskiem, w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych, Czeremchy i Lipska.

"Cudzoziemcy usiłowali przekroczyć nielegalnie rzekę graniczną Przewłokę. Doszło do kilku sytuacji, w których polskie patrole zostały obrzucane kamieniami i konarami. Nikt nie ucierpiał" – poinformowała w poniedziałek rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz.

W piątek zanotowano 371 prób nielegalnego przekroczenia białorusko-polskiej granicy, w sobotę – 204 próby, w niedzielę – 249. Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ok. 12 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku maja – ok. 3 tys. prób. W kwietniu było ponad 5,3 tys. prób.

W czasie weekendu zatrzymano kolejnych siedem osób podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnych przekraczaniu tej granicy, czyli tzw. kurierów. Część działań prowadzona była wspólnie z policją. Zatrzymani to czterej Ukraińcy, dwaj Gruzini i Niemiec.

Kilka razy w minionych trzech dniach SG pomogła cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej. Dziewięć osób trafiło do szpitala.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.


Powstanie kolejna zapora na granicy

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.

MB

Fot. Granica polsko-białoruska w Ozieranach Wielkich. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka