Studenci dla Rzeczpospolitej Studenci dla Rzeczpospolitej
399
BLOG

Nie chcemy Polski, która nic nie kosztuje- Ks. Jerzy Popiełuszko

Studenci dla Rzeczpospolitej Studenci dla Rzeczpospolitej Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Jesteśmy powołani do prawdy” - ks. J. Popiełuszko w pierwszą rocznicę beatyfikacji.

Mija pierwszy rok od wydarzeń beatyfikacyjnych księdza Jerzego Popiełuszki. 6 czerwca 2010 roku, abp. Angelo Amato prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych kończąc homilię beatyfikacyjną powiedział o nowym błogosławionym: „On zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi”.

Nadszedł najlepszy czas na chwilę refleksji i zastanowienia się nad przesłaniem jakie zostawił kolejnym pokoleniom w swoich kazaniach i czynach.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, wraz ze stowarzyszeniem NZS 1980, oraz Kołem Naukowym Historyków UJ zapraszają na panel dyskusyjny „’Nie chcemy Polski, która nic nie kosztuje’. Ks. Jerzy Popiełuszko znany i nieznany.”, zorganizowany z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego. W czasie dyskusji będziemy chcieli odpowiedzieć na pytania: Czy problemy poruszane podczas pamiętnych „Mszy za Ojczyznę” takie jak brak wolności, potrzeba życia w prawdzie, poczucie solidarności, a także sprawiedliwości wobec bliźniego znajdują odzwierciedlenie w obecnych czasach? Czy korzystamy i umiemy czerpać z przesłania jakie nam pozostawił ks. Jerzy? Czy hasła takie jak: prawda, wolność, czy solidarność mają znaczenie dla obecnego młodego pokolenia Polaków?

Dlatego podczas środowej konferencji szczególny nacisk będziemy starali się położyć na kwestie obecnego młodego pokolenia, jego stosunku do słów które prawie trzydzieści lat temu z ambony głosił ks. Popiełuszko. 26 lutego 1984 roku, podczas jednej z ostatnich „Mszy za Ojczyznę i tych którzy dla niej cierpią” opisując problem wychowania, zwracał uwagę na szerzącą ateizację życia publicznego. Krytykował kwestie niskiej moralności, braku zasad w codziennym postępowaniu. Jednak na koniec przekazał młodym swoisty testament, mówiąc: „A wy, drodzy młodzi przyjaciele, musicie mieć w sobie coś z orłów. Serce orle i wzrok orli. Musicie ducha hartować i wznosić wysoko, aby móc jak orły przelatywać ponad wszelkim innym ptactwem, w przyszłości naszej Ojczyzny”. I na koniec: „Jednak czy będziecie mogli być jak orły, zależy przede wszystkim od tego, komu pozwolicie rzeźbić w waszej duszy i w waszym umyśle, pamiętając, że obywateli prawych nie produkuje się w fabrykach, ale pod sercem matek i pod okiem prawdziwych wychowawców”. Odpowiedź na pytania, czy staramy się z tego przesłania wyciągać konkretne wnioski już w najbliższą środę. Natomiast po konferencji odbędzie się pokaz filmu „Jak zginął Popiełuszko” który jest opowieścią opartą na nieznanych dokumentach oraz rozmowach ze świadkami wydarzeń sprzed lat, którzy nadal odczuwają strach. Pokazuje dramat śmierci kapłana w kontekście jego uprowadzenia, śmierci i odnalezienia zwłok. Serdecznie zapraszamy !

 

PANEL DYSKUSYJNY 8 czerwca, środa, godz. 15:30

Kraków, Collegium Witkowskiego UJ ul Gołębia 13 s.108

"Nie chcemy Polski, która nic nie kosztuje" - ks. Jerzy Popiełuszko znany i nieznany.

W rozmowie udział wezmą:

dr Cecylia Kuta, IPN Kraków

Piotr Litka, autor książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską"

Mieczysław Gil, opozycjonista i współorganizator "Mszy za Ojczyznę" w Krakowie-Mistrzejowicach

ks. Adam Boniecki, red. naczelny "Tygodnika Powszechnego"

Prowadzenie: Sebastian Kęciek, stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej

 

FILM+DEBATA godz. 19:00

Kino odkrywców historii YMCA ul. Krowoderska 8

Pokaz filmu: "Jak zginął Popiełuszko" reż. P.Litka i P.Wojciechowski

Goście: Piotr Litka i Mieczysław Gil

 

Sebastian Kęciek

Cele naszego stowarzyszenia: - promowanie zainteresowania życiem politycznym wśród ludzi młodych, - promowanie wartości patriotycznych, - promowanie polityków potrafiących służyć państwu. - Stowarzyszenie nie popiera żadnego konkretnego ugrupowania politycznego. Chcemy przyciągać ludzi zarówno o poglądach prawicowych jak i lewicowych, którym bliska jest troska o dobro Rzeczypospolitej Polskiej, - promowanie świadomych wyborów. Tylko ludzie dobrze znający życie publiczne naszego kraju są zdolni podejmować słuszne decyzje wyborcze. - spotkania z ekspertami, dyskusje na tematy polityczne, społeczne, gospodarcze itd. - rozmowy między o państwie, dyskutowanie o ich stosunku do państwa, bieżących wydarzeń politycznych, zainteresowanie młodych ludzi ta tematyką, - promowanie przywiązania do państwa, jego symboli, historii, tradycji, - promowanie wartości jakie niesie za sobą bycie Polakiem, duma z Polski i z tego, że jest się Polakiem nie powinna być czymś obcym dla obywateli, - grupa popierająca budowę nowoczesnej Polski, silnej w Unii Europejskiej, o mocnej pozycji międzynarodowej, dumnej ze swojej historii i wartości narodowych a jednocześnie otwartą na świat i nowe prądy. Historia i polskość nie przeszkadzają w budowaniu nowoczesnego i postępowego kraju, - promocja kultury, nauki, - integracja międzyuczelnianych środowisk studenckich, - pomoc prawna dla studentów.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura