Szatonka Szatonka
283
BLOG

"Understand the voice within..."

Szatonka Szatonka Kultura Obserwuj notkę 0

Siedemdziesiąt milionów sprzedanych płyt. Czterdzieści wydanych albumów - studyjnych, koncertowych i kompilacyjnych - z czego czternaście uzyskało status płyty platynowej lub złotej... Zespół The Moody Blues obchodzi dziś półwiecze swojego istnienia.

Został utworzony dokładnie pięćdziesiąt lat temu, 4 maja 1964 roku, w angielskim Birmingham. Nazwa - a w zasadzie jej skrót "M&B" - nawiązywała do miejscowego dużego browaru, który, w zamierzeniach, miał być sponsorem nowopowstałego The Moody Blues. Na zamiarach wprawdzie się skończyło, ale nazwa... zgodnie ze słowami jednego z twórców zespołu, luźno nawiązująca do piosenki "Mood Indigo" Duke'a Ellingtona... pomimo to, przetrwała.

 

"Just what the truth is, I can't say anymore. 'Cos I love you, yes I love you, oh how I love you..."
czyli "Night in white satin".

 

Z pierwotnego, pięcioosobowego składu The Moody Blues do dzisiejszych czasów dotrwał tylko Graeme Edge. Obecnie zespół liczy trzech członków. Dwaj pozostali - Justin Hayward i John Lodge - dołączyli do The Moody Blues w listopadzie roku 1966, zastępując odchodzących Denny'ego Laine'a i Clinta Warwicka.

Te pierwsze, poważne "przetasowania" przyniosły zespołowi nowe brzmienie. The Moody Blues zaczął współtworzyć podwaliny czegoś, co wkrótce uzyskało kształt rocka symfonicznego. To z tego okresu pochodzi jeden z najpiękniejszych utworów zespołu, "Night in white satin". Nostalgiczna ballada rockowa, wydana w 1967 roku na płycie "Days of Future Passed", szybko podbiła serca publiczności, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przebojów The Moody Blues.

 

"Baby, baby, baby, lets investigate the other side of life tonight..."
czyli "The other side of life".

 

Rok 1974 przyniósł kres wspólnym występom zespołu. The Moody Blues rozpadł się, a jego członkowie zajęli się swoją indywidualną karierą - po to tylko, by w 1977 roku zejść się na nowo. Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przynosi zespołowi kolejne przetasowanie. Nieudany album i udane małżeństwo zmuszają Michaela Pindera do odejścia. W ten oto sposób, trzeci już z pięciu współtwórców opuszcza zespół, a na jego miejsce wchodzi Patrick Moraz. 

"Złote lata osiemdziesiąte" są dla The Moody Blues jednym, wielkim pasmem sukcesów. W roku 1981 wydany zostaje album "Long Distance Voyager", chłodno przyjęty przez krytykę, a gorąco przez publiczność. To z niego pochodzi drugi z ponadczasowych przebojów zespołu - rewelacyjny "The voice". Rok 1986 to z kolei album "The Other Side of Life" z interesującą piosenką tytułową.

 

"I want to ride the range across those skies of black..."
czyli "English sunset".

 

Na początku lat dziewięćdziesiątych, The Moody Blues opuszczają Patrick Moraz i dobra passa. Na miejsce Patricka Moraza nikt już nie przyjdzie - zespół gra w składzie czteroosobowym. Dobra passa powróci wraz z wydanym w roku 1999 albumem "Strange Times". Pochodząca z tego albumu, dynamiczna piosenka "English sunset" spodobała się publiczności. Nie zdobyła jednak takiego uznania, jak "Night in white satin" czy "The voice".

W 2002 roku kończy karierę muzyczną - ze względu na kłopoty zdrowotne - czwarty z pięciu założycieli zespołu, Ray Thomas. "English sunset" to jego ostatni, pożegnalny singiel. Swoje pięćdziesiąte urodziny The Moody Blues dochodzi dziś w składzie trzyosobowym... Happy birthday to you!

 

 

 

Szatonka
O mnie Szatonka

https://www.youtube.com/watch?v=B1ULWx0eflM

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura