Referat wygłoszony na konferencji w Sejmie RP 18 września 2018 r.
Na obronność i siły zbrojne trzeba spojrzeć z poziomu strategicznego, państwowego i ustalić jaki powinien być system obrony kraju, aby potencjalny agresor doszedł do wniosku, że nie zdoła opanować naszego terytorium i podporządkować sobie Polaków.
W Polsce ciągle kwestie bezpieczeństwa narodowego i obronności rozpatruje się z poziomu niższego, operacyjnego, usiłując ustalić co robić i jak się uzbroić, aby po wybuchu wojny możliwie najskuteczniej bronić się. To nieodpowiedni punkt widzenia.
Teoretycy sztuki wojennej zauważają, że najlepsza jest taka wojna, której nie trzeba będzie prowadzić, gdy można odnieść zwycięstwo nie używając środków militarnych (np. Liddel Hurt "Strategia działań pośrednich"). Dlatego w Polsce musimy znaleźć taki sposób na obronę kraju i nim odstraszyć potencjalnego agresora, aby wojny w naszych granicach nie było. Ten sposób obrony powinniśmy sformułować w nowej strategii obronności Rzeczypospolitej Polskiej, której opracowanie jest zadaniem najpilniejszym.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo