0 obserwujących
49 notek
33k odsłony
  304   0

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza w Lublinie

Po prawie roku czasu od złożenia pisma do Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Walk i Męczeństwa o właściwą treść na Obelisku , po licznych pismach, odwołaniach i protestach treść i forma w/w komitetu zostały pozytywnie zaopiniowane. Sprawa wraca więc do Rady Miasta Lublin ponieważ wniosek w sprawie wzniesienia pomnika na terenie Miasta Lublin może być zgłoszony przez: Prezydent Miasta, co najmniej 3 radnych oraz grupa 1000 mieszkańców wpisanych do rejestru wyborców. Patrząc na głosowanie w sprawie Skweru Ofiar Wołynia gdzie na 31 radnych obecnych na Sesji tylko 16 zagłosowało nad w/w skwerem, podjęliśmy decyzje, że dalsza procedura może być tylko jedna – obywatelska - a więc zbieramy podpisy.

Jednocześnie najwyższy czas upomnieć się o Sprawiedliwych Ukraińców którzy uratowali wielu Polaków a uratowani i ich rodziny mieszkają również w Lublinie. Dlatego nazwę skweru Tarasa Szewczenki (ukraińskiego poety i malarza „1814 – 1861”) należy zmienić na Skwer Sprawiedliwych Ukraińców z wielu powodów.

A mianowicie jedynym argumentem że takowy powstał jest przetłumaczenie jego książki w Lublinie – kpiny z mieszkańców Lublina. Po drugie początki państwa Ukraina należy przyjąć marzec 1917 rok kiedy Centralna Rada Ukrainy wyłoniła Sekretariat Generalny który zaczął tworzyć administracje państwa. Jak wiec można pisać że w/w był ukraińskim poetą kiedy nie było takie państwa jak Ukraina kiedy żył i tworzył. I po trzecie teren skweru Tarasa Szewczenki historycznie przynależy do cerkwi grekokatolickiej którą utożsamiani są z nacjonalizmem i kultem zbrodniarzy z UPA, OUN i SS Galizien.

Wiec jest bardzo zasadne aby właśnie ten teren przyjął nazwę Skwer Sprawiedliwych Ukraińców jako zadośćuczynienie cerkwi grekokatolickiej. Zbieramy podpisy - Co pokazał pierwszy dzień 07.10.2014 roku kiedy na Krakowskim Przedmieściu obok Poczty Głównej rozpoczęliśmy ten trud walki o Obelisk i Sprawiedliwych Ukraińców. Jest budującym że wiele młodzieży podchodziło wyrażając akces złożenia podpisu – mówiąc że znają bardzo dobrze temat zbrodni na Wołyniu. Ludzie starsi to osoby którzy albo pochodziły z kresów albo ich rodziny.

Natomiast co mnie uderzyło i to bardzo oto spotkałem się w kilku przypadkach może nie z agresja ale z dezaprobata że zbieramy podpisy o Skwer Sprawiedliwych Ukraińców. Padały nawet pytania na czy byli takowi . Najwyższy czas upomnieć się o tych którzy oddali życie tylko za to, że ostrzegali, ukrywali i bronili swoich sąsiadów, znajomych Polaków przed grożącym niebezpieczeństwie ze strony zbrodniarzy spod znaku UPA-OUN i SS Galizien. Nasza zbiórka podpisów również zawiera temat funduszy na obelisk – ponieważ nie wszystko da się wykonać pracami społecznymi.

Dlatego posiadamy tablicę następującej treści „Zbieramy Fundusze na Obelisk Ofiar Ludobójstwa Dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich który będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń do czego może prowadzić odradzający się nacjonalizm na Ukrainie. Możesz mieć swoja cegiełkę – pobierz przekaz pocztowy. Na powyższy cel można wpłacić wpisując na przekazie bankowym: Fundacja Niepodległości, 20-705, Lublin, ul. Bohaterów Monte Cassino 53, nr konta 34154011442015641648380001, tytułem:Cele statutowe Fundacji – Obelisk Wołyński.

Droga do ustawienia Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez Nacjonalistów Ukraińskich w Lublinie jest już długa i ciernista ale będziemy małymi krokami podążać do przodu. Czy uda się aby 11 lipca 2015 roku dokonano otwarcia – trudno powiedzieć ale nie wolno stanąć w miejscu w imię pamięci o tych co zostali zamordowani tylko dlatego że byli Polakami.

Zdzisław Koguciuk

 

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

+1 zdjęcie +2 zdjęcia
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale