Kuchennik Kuchennik
1341
BLOG

Schab duszony (letni)

Kuchennik Kuchennik Rozmaitości Obserwuj notkę 28

      Pewnie wszyscy się zgodzą, że najlepszy jest schab pieczony. Trudno jednak wymagać od kucharza, by przy obecnych upałach włączał piekarnik ...  stąd też schab z garnka.  W smaku zresztą bardzo dobry, ale - w przeciwieństwie do piekarnikowego - wymaga kalorycznego wspomagania w postaci masła.

     Potrzebujemy: schab (około kilograma; młody, cienki kawałek), garnek z przyktywką, w którym schab zmieści się w pozycji leżącej, masło - no niestety, około pół kostki - no przecież uprzedzałam! Oprócz tego - włoszczyzna: cztery duże marchwie obrane i pokrojone w plastry, dwie duże pietruszki, ditto, por (może być ta gorsza, zielona, część, umyta i pokrojona w plastry), cebula, obrana i pokrojona w niedbałe plastry, kawałek kapusty lub kalafiora w mniejszych kawałkach, kilka ząbków czosnku, obranych i pokrojonych. Jeśli ktoś nie jest uczulony - kawałek obranego i pokrojonego selera.

      Schab myjemy, osuszamy, solimy i pieprzymy ze wszystkich stron. Lekko zbijamy tłuczkiem do mięsa ze wszystkich stron. Do garnka wrzucamy połowę masła, a na tym układamy wartwę wymieszanych, pokrojonych warzyw. Na to idzie mięso, a na mięso - reszta włoszczyzny. i masła. Można dodać dowolne aromatyczne dodatki - co kto lubi: lubczyk, świeży majeranek, garść kolendry itd. Garnek szczelnie przykryć, postawić na małym ogniu. Poczekać, aż wszystko się dobrze ogrzeje, i od tego czasu dość często przewracać - włoszczyzna opadnie na dno, ale trudno.

      Jak w przypadku każdego schabu - najważniejsze, żeby go nie przegotować - po niecałej godzinie należy sprawdzić, wbijając długi, cienki patyczek (np. do szaszłyków) aż do środka: jeśli wypłynie sok przezroczysty - wyłączamy, a jeśli krwisty - należy dusić jeszcze trochę. Gotowy schab najlepiej zostawić w garnku do wystygnięcia pod przykryciem.

       Oczywiście, można jeść i na ciepło, i na zimno - na kanapki jest chyba nawet lepszy, niż pieczony.

      Gdyby ktoś chciać wykorzystać wywar, to trzeba go przecedzić, najlepiej schłodzić w lodówce i zdjąć cały tłuszcz z wierzchu, po czym dodać śmietany oraz np. przecieru pomidorowego lub adżiki, bo jest dość mdły - zupełnie inaczej, niż sos spod pieczeni.

 

Kuchennik
O mnie Kuchennik

Jestem skromna, zdolna i pełna poświęcenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości