88 obserwujących
1262 notki
1333k odsłony
9461 odsłon

Nieznana karta z życiorysu biskupa Stanisława Wielgusa

Tak może wyglądać szczęsliwe spotkanie kochanków (William-Adolphe Bouguereau: Faun i bachantka)
Tak może wyglądać szczęsliwe spotkanie kochanków (William-Adolphe Bouguereau: Faun i bachantka)
Wykop Skomentuj26

Ten cytat stawia w pełnym oświetleniu sylwetkę moralną tego wielkiego moralizatora i moralisty, drobnego krętacza w życiu codziennym:

"Bał się polskiej służby bezpieczeństwa tak bardzo, ze nawet nie odważył się wysyłać pocztówekdo mnie."

Facet, któremu nawet nie chce się wysłać pozdrowień do dawnej kochanki, zwalający swój brak zainteresowania na strach przed służbą bezpieczeństwa. Proszę porównać jego postawę z lojalnością dawnej kochanki, która gotowa jest go bronić mimo upływu trzydziestu lat od ustania związku.

O ile pamiętam ocalała jedynie teczka Wielgusa z okresu jego zabawy w kapitana Klossa, czyli po przekierowaniu go do wywiadu wojskowego.

Stwierdzono w niej wielosłownie, że Wielgus okazał się nieprzydatny ("nikomu krzywdy nie zrobiłem") i nie widzę żadnych powodów, dla których służby miałyby fałszować dowody swojej niekompetencji.

Stan faktyczny został potwierdzony między innymi przez rzeczoną Bietkę ze Szwecji.

Co o swoich kolegach, znajomych i kochankach Wielgus naopowiadał jako TW nie wiemy natomiast nic, bo ta teczka nie została opublikowana/znaleziona.

Wszystko razem do kupy biorąc wychodzi nam sprawa obyczajowa do opisania w Fakcie, nie w Rzepie. Jeszcze tylko brakuje, by objawił się nieznany dotąd owoc księżych amorów.


Prasa bulwarowa dała d... nie idąc śladem polskich eskapad erotycznych jurnego
księdza.

Poniżej załączam kilka dokumentów mającyh znaczenie dla sprawy:

"Pani Elizabeth jest rozwódką b. żoną pastora p. Stengera. Ma lat 39" (ks. dr miał wówczas lat 38 lat). Dodatkowo, drobiazgowo ks. dr podaje, że: "pani P. jest pracownikiem Uniwersytetu w Uppsali (historykiem sztuki "bizantystką")oraz, że "jej brat i matka mieszkają w Uppsali, siostra w Sztokholmie, a szwagier jest lekarzem"

 

Lublin, dnia 24 czerwca 1977 TAJNE. SPEC. ZNACZ.

Egz. poj.

 

 

1.W związku z Pana wyjazdem prywatnym do Szwecji na okres 4 tygodni - Służba Wywiadowcza prosi Pana o zwrócenie uwagi na następujące problemy:

2.- wroga działalność środowisk emigracji polskiej w odniesieniu do kraju /ulotki, broszury, wywiady w prasie, TV, publikacje/;

3.- powiązania osób czy grup prowadzących wrogą działalność z elementami antysocjalistycznemi w Polsce /przesyłanie materiałów KOR, ROPCZiO, Nież. Grupa Chrze. Demokratyczna, Studencki Komitet Solidarnościowy itp. z Polski, kanały przerzutu, nadawcy, odbiorcy/;

4.- o ile możliwe nawiązywać trwałe kontakty z osobami wpływowymi w kołach naukowych /środowisko polskie/ a prowadzącymi działalność publicystyczną krytyczną wobec władz i ustroju w Polsce;

5.- w Uppsali starać się dotrzeć do osób zajmujących się sprawami "Anexu" /Uniwersytet w Uppsali/. W orbicie swojego zainteresowania mieć również Stefana Szechtera - Michnika zam. w Uppsali.

 

Gdyby zaszła pilna potrzeba nawiązania kontaktu - przedstawiciel nasz zwróci się za hasłem:

" Czy nie był Pan miesiąc temu na wycieczce w Rzymie?"

Odpowiedz: " Nie, wybieram się do wiecznego miasta dopiero w

przyszłym roku".

 

Znak rozpoznawczy /spinka/ nie obowiązuje. Kontakt może być nawiązany w każdym miejscu, czasie i okolicznościach.

 

Zadanie niniejsze przekazano "GREYOWI" na spotkaniu w Lublinie w dniu 24.06.1977 r. Przyjął do wiadomości i wykonania.

 

(Nieczytelny podpis ppłka J. Mazurka)

Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura