89 obserwujących
1324 notki
1381k odsłon
  1758   0

Czy prezydent Andrzej Duda przekracza swoje uprawnienia?

Władza w Polsce sprawowana jest na podstawie prawa. Zakres władzy i uprawnień prezydenta Rzeczypospolitej określa Konstytucja. Forma kontaktów prezydenta z rządem określona jest w art. 141

Tymczasem prezydent zaprasza (czytaj: wzywa do złożenia wyjasnień) już po raz drugi minister spraw wewnętrznych i ogłasza to publicznie. Co to za pomysł, by prezydent życzył sobie indywidualnych spotkań z ministrami z pominięciem i za plecami ich przełożonego. To PEK odpowiada na zewnątrzza prace rządu - przed Sejmem, nie przed prezydentem. PAD ale se może. Przekracza swoje uprawnienia, jeśli chce się spotkać z ministrami może zwołać Radę Gabinetową. To jest psucie państwa i awanturnictwo.Nigdy nie spotykałem się, by ktokolwiek zapraszał na oficjalną rozmowę podwładnych z pominięciem  przełożonego. To wzywanie ministrów jest pozakonstytucyjne i prezydent powinien powstrzymać się od takich działań.

Formy spotkań z rządem określa w Konstytucji Art. 141.

1. W sprawach szczególnej wagi Prezydent Rzeczypospolitej może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej. 

2. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.

To wszystko, żadnych indywidualnych rozmów z ministrami Konstytucja nie przewiduje.

Prezydent Andrzej Duda zaprosił szefową MSW Teresę Piotrowską na dziś na spotkanie na godz.16 - poinformowała szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska.
Sadurska powiedziała, że w imię dobrych relacji prezydent liczy, że sytuacja ze środy - kiedy Duda zaprosił Piotrowską na spotkanie, ale nie przyszła - "zostanie uznana za niebyłą" i minister ponowione zaproszenie przyjmie.

Szefowa Kancelarii Prezydenta zaznaczyła, że rozmowa miałaby dotyczyć wtorkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE i ustaleń dot. uchodźców, które tam zapadły. Sadurska podkreśliła, że Piotrowska jako uczestniczka tych rozmów jest najodpowiedniejszą osobą do rozmowy. Dodała, że prezydent liczy, iż spotkanie odbędzie się w dobrej atmosferze.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18901444,szefowa-kancelarii-prezydent-ponownie-zaprosil-szefowa-msw.html

 

PS. Jest obowiązująca wykładnia:

To taka konstytucja wg PIS: prezydent wzywa ministrów, prezydenta wzywa Prezes

 
 
  •  
 

 

Lubię to! Skomentuj201 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale