telok2 telok2
925
BLOG

Dziwna Encyklika Papieża Franciszka – „Laudato si'”

telok2 telok2 Polityka Obserwuj notkę 99

Bardzo się zdziwiłem, że Papież, czyli Głowa Kościoła Katolickiego tak jednoznacznie opowiada się za teorią globalnego ocieplenia (GO), walką z emisją CO2 i za tzw. alternatywnymi źródłami energii.

Teoria globalnego ocieplenia jest przecież tylko teorią. Przecież jest spore grono poważnych naukowców, którzy kwestionuje tę teorię. Na ziemi w jej historii było już znacznie cieplej, a było i sporo zimniej.

Wiemy, że naukowcy-dysydenci, kwestionujący GO są mocno sekowani, a przecież racja w nauce nie polega na głosowaniu, czyli ilu naukowców się za jakąś teorią wypowiada, ale na niepodważalnym dowodzie potwierdzającym teorię.

Poniżej pozwolę sobie zacytować fragment encykliki dotyczący przywołanych powyżej kwestii - by ustrzec się zarzutów o manipulowanie i posługiwanie się jakimiś informacjami z mediów.

Całość encykliki znajdziecie Państwo na stronach L'Osservatore Romano:„ Laudato si' „ · Pełny tekst encykliki Papieża Franciszka poświęconej trosce o wspólny dom ·

„[…] Klimat jako dobro wspólne

23. Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich. Na poziomie globalnym jest złożonym systemem, wpływającym w istotny sposób na ludzkie życie. Istnieje bardzo solidny konsensus naukowy wskazujący, że mamy do czynienia z niepokojącym ociepleniem systemu klimatycznego. Temu globalnemu ociepleniu w minionych dekadach towarzyszy stały wzrost poziomu morza, a trudno go nie powiązać ze wzrostem ekstremalnych zjawisk pogodowych, pomijając fakt, iż nie można przypisać każdemu poszczególnemu zjawisku jakiejś jednej określonej naukowo przyczyny. Ludzkość wezwana jest do uświadomienia sobie konieczności zmiany stylu życia, produkcji i konsumpcji, by powstrzymać globalne ocieplenie albo przynajmniej wyeliminować przyczyny wynikające z działalności człowieka. To prawda, że istnieją inne czynniki (na przykład wulkanizm, zmiany orbity i osi Ziemi, cykl słoneczny), ale liczne badania naukowe wskazują, że większość globalnego ocieplenia ostatnich kilkudziesięciu lat zawdzięczamy wysokiemu stężeniu gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla, metan, tlenki azotu i inne), emitowanych głównie z powodu działalności człowieka. Ich koncentracja w atmosferze stanowi przeszkodę, aby ciepło promieni słonecznych odbitych od ziemi rozproszyło się w przestrzeni. Zwiększa to szczególnie wzorzec rozwoju opartego na intensywnym wykorzystaniu paliw kopalnych, stanowiący centrum światowego systemu energetycznego. Swój wpływ miała również narastająca praktyka zmiany sposobu użytkowania gruntów, głównie wylesianie dla celów rolniczych.

 

24. Z kolei ocieplenie ma wpływ na cykl węglowy. Tworzy błędne koło, które dodatkowo pogarsza sytuację, wpływając na dostępność podstawowych zasobów, takich jak woda pitna, energia i produkcja rolna w strefach najcieplejszych, powodując zanik różnorodności biologicznej naszej planety. Topnienie lodów polarnych i lodowców na obszarach górskich grozi poważnym niebezpieczeństwem uwalniania się metanu, a rozkład zamrożonej materii organicznej może jeszcze bardziej wzmóc emisję dwutlenku węgla. Z kolei utrata lasów tropikalnych pogarsza sytuację, ponieważ przyczyniają się one do łagodzenia zmian klimatu. Zanieczyszczenie powodowane przez dwutlenek węgla zwiększa kwasowość oceanów i zagraża łańcuchowi pokarmowemu w środowisku morskim. Jeżeli aktualna tendencja utrzyma się, to obecny wiek może doświadczyć niesłychanych zmian klimatycznych i bezprecedensowego niszczenia ekosystemów, z poważnymi konsekwencjami dla nas wszystkich. Na przykład wzrost poziomu morza może stworzyć niezwykle poważne sytuacje, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jedna czwarta ludności świata mieszka nad morzem lub blisko niego, a większość megamiast jest zlokalizowana w strefach przybrzeżnych.[…]”

Oczywiście każdy może wyrobić sobie zdanie po przeczytaniu całej encykliki. No, a ja się tylko zastanawiam, czemu to tak Papież się wypowiada?

Dziwna Encyklika Papieża Franciszka – „Laudato si'”

telok2
O mnie telok2

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (99)

Inne tematy w dziale Polityka