W modelu atomu, przeskok elektronu z orbity wyższej na niższą towarzyszy emisja fotonu o energii:

Orbity stanów energetycznych elektronu w atomie określone są wzorem:

Oddziaływanie grawitacyjne elektronu z jądrem atomu jest w modelu atomu Bohra pomijane, ze względu na jego słabość w stosunku do oddziaływań elektromagnetycznych. Oddziaływanie grawitacyjne jest bowiem 10 do potęgi 39 słabsze niż oddziaływanie elektromagnetyczne.
W Teorii Słowa oddziaływanie grawitacyjne jest związane z procesem myślenia, a dokładnie z procesem powstawania myśli. Przy takiej hipotezie, istotne więc są zmiany pola grawitacyjnego wewnątrz atomu, a szczególności te związane ze zmianą położenia elektronu.
Zgodnie z obowiązującą teorią ta zmiana położenia nie jest dowolna, ale skwantowana i zależna od kolejnych liczb naturalnych, zgodnie ze wzorem na promień orbity r.
Energia potencjalna elektronu w polu grawitacyjnym jądra atomu wyraża się wzorem:

Energia potencjalna grawitacji dla elektronu znajdującego się na n-tej orbicie wynosi:

Dla przejścia elektronu z orbity wyższej na orbitę o 1 niższą, zmiana energii grawitacyjnej wynosi więc:

Obliczmy ile wynosi ta zmiana energii przy przejściu z orbity wyższej na orbitę o 1 niższą dla atomu wodoru:

Tyle też wynosi energia najmniejszej myśli - słowa jednoliterowego (litery). Słowa dłuższe powstają z przeskoków elektronu pomiędzy orbitami o różnicy n=2, 3, 4 ...
Dla porównania energia elektronu w stanie podstawowym (na najniższej orbicie w atomie wodoru wynosi:

Jak sugeruje profesor Steven Pinker, w książce "The Language Instinct", język naszych myśli jest identyczny, niezależnie od miejsca naszego urodzenia, a jedynie różne są formy jego "uzewnętrznionego" zapisu, w postaci różnych języków świata. Tak więc długość słowa (pisanego) należałoby rozpatrywać jako ilość znaków kodowych potrzebnych do jego zapisania. I ta liczba znaków do zakodowania wybranego słowa w różnych językach będzie różna.
Niemniej, niezależnie od języka można zaobserwować gaussowski rozkład słów bez powtórzeń dowolnego dzieła literackiego w zależności od długości słów n-literowych, jak to pokazuje poniższy przykład rozkładu słow w Starym Testamencie (44 126 słów bez powtórzeń):

Jakżę podobny jest ten rozkład to rozkładu natężenia światła odbieranego przez nasze oczy, w zależności od barwy światła:

Powyższy rysunek przedstawia wykres krzywej czułości widmowej oka ludzkiego dla widzenia jasnego (przy świetle dziennym - tzw. widzenie fotopowe) i ciemnego (nocą - tzw. widzenie skotopowe). Łatwo zauważyć najwyższą czułość oka w punktach 550nm i 510nm, malejącą wraz z oddalaniem się od tych maksimów, aż do osiągnięcia wartości zero na krańcach okna optycznego - jest to jednoznaczne ze ślepotą oka na światło o danej długości fali.
Kontynuując dociekania nad pochodzeniem naszych myśli, postawiłem taka tezę:
Zanim słowo stało się ciałem, musiało przekształcić się w światło
Prawdopodobnie Bóg - jeżeli istnieje - stworzył najpierw światło, a dopiero potem Słońce i dlatego słowo stało się ciałem, ale za pośrednictwem światła ...
Inne tematy w dziale Rozmaitości