(poemat filozoficzny dla bywalców niekoniecznie wykształconych)
Ciało człowieka zbudowane jest ze związków organicznych na które składają się długie łańcuchy węglowo-tlenowo-wodorowe i ich pochodne. Na przykład DNA zbudowane zbudowane jest z pięciowęglowego cukru deoksyrybozy. Większość węgla występującego w tych wiązaniach ma postać izotopu C12, czyli węgla w którym jądro składa się z 6 protonów i 6 - posiadających trochę większa masę - neutronów.
Jak drga takie jądro pod wpływem bodźca termicznego (temperatury)? Czy wszystkie znajdujące się w nim protony i neutrony drgają równocześnie? Fizycy teoretycy odpowiedzą, że siła wiązań silnych jest tak wielka, że muszą one drgać jednocześnie, a jeśli nawet nie - to wkład od poszczególnych drgań normalnych składników jądra, jest zaniedbywalny, dając obraz jednorodnie drgającego jądra, które - w atomie tworzącym z innymi atomami cząsteczkę, daje obserwowalne drgania oscylacyjne i rotacyjne.
A co jeśli tak nie jest? Jeśli zasada bezwładności ze świata makro dotyczy również świata mikro? Wtedy drganie takiego jądra węgla C12 jest złożeniem 12 drgań normalnych ... Złożenie 12 drgań normalnych - w zależności od ich kombinacji daje nam dowolny "dźwięk" słyszany w myślach - czyli dowolną literę "myślaną".
Dlaczego 12?
Z akustyki wiemy, że dowolny dźwięk (nie myślany) jest złożeniem drgań prostych (normalnych). Dotyczy to zarówno spółgłosek jak i samogłosek. Oczywiście dźwięki które słyszymy (czy wypowiadamy) są efektem drgań powietrza (podłużnych), które wprawione są do tego drganiem strun głosowych. W tym procesie dominującą role spełniają wiązania elektromagnetyczne. Powszechnie stosowana przez nas skala muzyczna ma 12 półtonów (czyli 12 "czystych" drań normalnych tworzy oktawę, którą skądś znamy - tylko nie wiadomo skąd).
W mikroświecie drganiom wiązań elektromagnetycznych towarzyszą zmiany energii wiązań grawitacyjnych, które są 10 do potęgi – 40 od nich słabsze. W widmie drgań cząsteczek potrafimy określić różne poziomy energetyczne określane nazwami: elektronowe, oscylacyjne, rotacyjne. To co słyszymy w myślach jest wynikiem jednych z tych drgań (albo ich złożenia)
Średnia długość węglowego łańcucha organicznego wynosi od 12 do 24 węgli. Średnia maksymalna długość używanych przez nas słów (myślanych) wynosi 7, średnia najdłuższa długość słowa w tekstach (wszystkich) - 15-16 liter.
15 jąder węgla drgających w łańcuchu może utworzyć dowolną kombinację ciągu liter. Oczywiście trzeba pamiętać, że drgania cząsteczek są skwantowane (fonony), więc również złożenia drgań normalnych poszczególnych elementów w jądrze atomu węgla C12 są skwantowane - tzn. nie dowolne – kształtując w ten sposób wyraziste brzmienie myślowe poszczególnych liter (około 30 w przeciętnym alfabecie).
Warto zauważyć, że inny istotny element naszego ustroju – tlen – ma w jądrze 8 protonów – co odpowiada oktawie pełnotonowej, a jego najpopularniejsza postać izotopowa to O16 – podwójna oktawa; że nie wspomnę o wodorze, który daje prymę ... No a azot - piąty na liście pod względem udziału w budowie naszego organizmu – ma stabilne izotopy N14 i N15 – to odpowiada muzycznie subdominantom - małej i wielkiej.
ps.
Bywalca od razu przepraszam za nienaukowy tekst. Jest on wyłącznie efektem spaceru z psem ... (ładna pogoda dzisiaj była) ... No i jest to tylko poemat filozoficzny ...
Inne tematy w dziale Rozmaitości