Mikeregion Mikeregion
290
BLOG

Co odkrywa Anthony de Mello

Mikeregion Mikeregion Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Na podstawie: Elżbieta Wolna (Maszke), A. de Mello „Przebudzenie” – 4 ważne punkty.
(http://www.maszke.pl/2016/06/a-de-mello-przebudzenie-4-wazne-punkty/#) 

Anthony de Mello w popularnej książce "Przebudzenie" opisuje prawa grawitacji - powszechnie występujacej siły, odkrytej i zapisanej matematycznym wzorem przez Issaca Newtona - jednego z największych fizyków, żyjących w XVII wieku

Przyjrzyjmy się podstawowym poradom ujętym w książce: 

1. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to ujawnienie negatywnych uczuć, których istnienia nawet sobie nie uświadamiasz (...). (dotyczy powstawania myśli powodujących negatywne odczucia).

Grawitacja: na powierzchni kory mózgowej istnieje największy potencjał grawitacyjny. Niewielkie uskoki powierzchni (wgłębienia), generują niewielka zmianę potencjału i związane z tym powstawanie myśli. Pierwszą rzeczą jest uświadomienie sobie istnienia myśli, których treść zależy jedynie od utrwalonych skoków potencjału grawitacyjnego.

2. Negatywne uczucia istnieją w tobie, nie w otaczającej cię rzeczywistości. Nie trudź się, by ją zmieniać. 

Grawitacja: jest siłą działającą do środka człowieka. Na zewnatrz każdego człowieka są ludzie (obiekty), których grawitacja działa w ten sam sposób - przyciąga zawsze do własnego środka grawitacji (tych ludzi/obiektów). Zatem efekt grawitacji - powstające myśli i związane z nimi uczucia dotyczą wyłącznie naszego umysłu.

3. (...) ... nie identyfikuj się z tym uczuciem. Nie ma ono nic wspólnego z „ja”. Nie określaj istoty swego „ja” w kategoriach tego uczucia. Nie mów: „Jestem przygnębiony”. Jeśli byś powiedział: „To jest przygnębienie”, byłbyś bliższy prawdy. 

Grawitacja: powoduje powstawanie myśli na powierzchni kory mózgowej. Natomiast w środku mózgu - w punkcie środkowym zakrzywienia kory - zgodnie z prawem Newtona - grawitacja wynosi zero. Swiadomość naszego "ja" - umiejscowiona w tym punkcie - może obserwować słowa "dziejące się" na korze mózgowej. "Ja" leży w środku mózgu, myśli - dzieją się na jego powierzchni. Zatem "ja" jest od myśli rózne, niezależne.

4. (...) Zawsze chcemy, by dla naszego dobrego samopoczucia zmienił się ktoś inny, ale czy nigdy nie pomyśleliście, co by się stało, gdyby rzeczywiście twój mąż, twoja żona się zmienili? Byłbyś równie bezradny jak przedtem, równie nie przebudzony jak dotąd. 

Grawitacja: istnieje dzięki oddziaływaniu przynajmniej dwóch ciał. Przykładowo: Ziemia przyciąga Księżyc, Księżyc przyciąga Ziemie. Na nasze ciało (mózg) działa zawsze zewnętrzna do nas grawitacja i działanie właśnie tej grawitacji "obarczamy odpowiedzialnością" za nasze odczucia.

Tymczasem trzeba sobie uświadomić, ze jedynym efektem tego oddziaływania są "cudze" myśli kreowane w naszej korze mózgowej, natomiast nasze "ja" - znajdujące się w środku mózgu - jest poza tymi myślami. Zatem utozsamianie naszego "ja" z tymi myślami i związanymi z nimi odczuciami (hormony), jest błędne.

Dlaczego utożsamiamy sie z myślami zewnętrznymi?

Współczesny świat przywiązuje ogromne znaczenie do roli jaką pełni mózg w naszym życiu - nasz sukces życiowy zależy od sposobu w jaki ten mózg wykorzystujemy. W wyniku presji społeczeństwa, mediów, kultury, zaczynamy utożsamiać działanie mózgu z naszym "ja" - kazda porażkę czy sukces odczuwamy na powierzchni kory, która poprzez system połaczeń (neuronów) komunikuje o tym całe nasze ciało. Tymczasem nasze "ja" jest niezależne od myśli, bo znajduje się w środku oddziaływania grawitacyjnego - w środku mózgu. Zatem, żeby oderwać się od toksycznego działania myśli, należy "powrócić" do środka umysłu - do punktu, w którym wartość grawitacji wynosi zero.


* * *

... a neurony i przebiegi elektryczne ... ? To tylko "druciki" połączeń informujących ciało, o efektach myślenia.

image


Powstaje zatem pytanie: Czy umysł ludzki odkrywa niezależne od niego prawa fizyki, czy też ... prawa fizyki - takie, jakie znamy - wynikają z praw działania umysłu ... ?

Mikeregion
O mnie Mikeregion

Dawny fizyk, teraz filozof.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości