Blog
testigo/ Jeszcze Polska nie zginęła + Isten, áldd meg a magyart
testigo
testigo [- - - - - -]
37 obserwujących 870 notek 536405 odsłon
testigo, 18 czerwca 2015 r.

Krzeszyce - reggae na Placu "Inki"

327 0 0 A A A

W niedzielę 28 czerwca 2015 w Krzeszycach (woj. lubuskie) zostanie odsłonięty pomnik Danuty Siedzikówny ps. "Inka" - słynnej łącznikczi i sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej AK, która została zamordowana po brutalnym śledztwie przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku 28 sierpnia 1946. W momencie śmierci "Inka" nie miała jeszcze 18 lat.
Bohaterska postawa "Inki", która pomimo brutalności śledztwa i świadomości bezwzględnej kary nie wydała żadnego z przyjaciół - sprawia, że jej postać staje się wzorem dla coraz większej liczby młodych ludzi w Polsce. W odpowiedzi na apel dr Andrzeja Zawistowskiego, Dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN, Rada Gminy Krzeszyce zdecydowała, że nowy plac rekreacyjno sportowy dla młodzieży, wybudowany w sercu gminy, będzie nosił imię Danuty Siedzikówny ps. "Inka".

Warto przypomnieć, że to właśnie w gminie Krzeszyce zlikwidowano przed 1 marca 2015 ostatnią w Polsce ulicę "imienia Bieruta" (w miejscowości Rudnica). Działania samorządowców wsparła Fundacja Niepodległości, pomagając m.in. w zrealizowaniu pomnika "Inki", który zostanie odsłonięty na placu w Krzeszycach 28 czerwca.


Uroczystości w Krzeszycach będą miały szczególną oprawę - zakończy je specjalny koncert dedykowany pamięci "Inki", w wykonaniu Maleo Reggae Rockers i "Panien Wyklętych" w składzie: Ania Rusowicz, Ania Brachaczek, Gonix, Lilu, Marcelina, Marika, Kasia Malejonek, zespół Dziewczyny. "Panny Wyklęte" to projekt muzyczny zainicjowany przez Fundację Niepodległości w 2013 r. Zaowocował już trzema płytami, na których artystki śpiewają własne, bardzo osobiste, teksty - opisujące polskie losy na drogach do wolności.

Wstęp na koncert - wolny!

Lokalizacja wydarzenia: https://goo.gl/maps/lfRlz

Program uroczystości: http://fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/1319-inka-bedzie-miala-swoj-pomnik-i-plac-w-krzeszycach

http://fundacja-niepodleglosci.pl/images/Krzeszyce/Krzeszyce_Inka_Panny_Wyklete_plakat_2015_06_28.jpg

Opublikowano: 18.06.2015 14:43.
Autor: testigo
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image image image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @TOMEK LASKUS / suwmiarką? Okrutny! Q.E.D. dziękuję! :)
  • @Autor/ Szklanka płatków owsianych Entuzjastom podpowiem, że Autor zapewne nie wymaga,...
  • @Autor/ #padłem Tak - takiego tekstu brakowało mi o tej godzinie... Pyszne!

Tematy w dziale Kultura