9 czerwca br. na sali Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zdziwiony sędzia usłyszał płacz niemowlęcia. To było dziecko jednej z uczestniczek procesu, w którym rodzice domagali się dopełnienia przez urzędy państwowe formalności pozwalających na pochowanie wcześniej utraconego dziecka. Sędzia nakazał wyniesienie nieletniego. Maluch nie powinien przebywać na sali rozpraw, ale ten gest stał się dla mnie symboliczny. Tak właśnie polskie szpitale postrzegają dzieci utracone w poronieniu - wynieść. Sąd z powodów formalnych odrzucił skargę.
Rafał i Urszula W. pierwszy raz stracili dziecko w 8 tygodniu ciąży w sierpniu 2007 roku. Szpital Uniwersytecki CM w Krakowie wydał dokumentację, w której zgodnie z obowiązującymi przepisami określono domniemaną płeć dziecka. Urszulka została pochowana na cmentarzu parafialnym. – Nie możemy pochować drugiego utraconego dziecka, Janka – mówi Rafał W. – Krakowski Szpital im. G.Narutowicza, nie skorzystał z możliwości określenia płci dziecka. Bez tych danych Urząd Stanu Cywilnego nie może wydać aktu zgonu dziecka – tłumaczy – To co musieliśmy przejść w szpitalu i w rozmowach z urzędnikami, świadczy o przerażającej znieczulicy wobec tragedii poronienia w kraju, gdzie karze się za nielegalną aborcję – podkreśla ojciec dziecka.
Na Portalu Rodzice po Poronieniu czytam relacje kobiet, które musiały czekać na sali pełnej noworodków i położnic, na urodzenie martwej ciąży, cytaty nietaktownych komentarzy personelu medycznego wobec rodziców, którzy chcą odebrać szczątki dziecka. Dla szpitala jest to już odpad medyczny. -Pacjenci nie są informowani o prawie odebrania szczątków dziecka i wpisie o domniemanej płci – mówi Beata Dziwosz ze Stowarzyszenia Rodzice Po Poronieniu – Lekarze zabiegają o zagrożoną ciążę.Kiedy wiadomo było już, że moja jest utracona, przestałam dla nich istnieć – wspomina. „W sprawie państwa W. interweniował w ministerstwie zdrowia rzecznik praw dziecka. W imieniu W. i rodziców w podobnej sytuacji zapytał o obowiązujące procedury. Odpowiedź przysłał podsekretarz stanu Marek Haber. Wynika z niej, że „nie ma podstaw prawnych do odmowy wydania zaświadczenia o urodzeniu martwym niezależnie od czasu trwania ciąży” cyt Gazeta Wyborcza w Krakowie.
www.tezeusz.pl
Blog portalu Tezeusz; pod redakcją Michała Piątka
Tezeusz jest portalem dla osób zainteresowanych problematyką religijną, kulturalną i społeczną. Zwracamy się jednak szczególnie ku katolikom i innym chrześcijanom, którzy pragną pogłębiania swej wiary, by móc pełniej żyć Ewangelią i owocniej świadczyć o Chrystusie w dzisiejszym pluralistycznym świecie.
Wierzymy bowiem, że Jezus Chrystus jest źródłem sensu życia i zbawienia, a Kościół katolicki wspólnotą wiernych, powołaną do dawania świadectwa Bożej i ludzkiej miłości. Promujemy katolicyzm czerpiący z bogatej tradycji Kościoła, zdolny do twórczej obecności we wszystkich dziedzinach życia osobistego i publicznego oraz nie lękający się wyzwań współczesności.
Z "Misji" Tezeusza.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości