theft
Każdy dzień życia przybliża nas do Dnia Najważniejszego........
0 obserwujących
112 notek
9498 odsłon
  84   0

Przykazanie miłości nieprzyjaciół.

Siódma Niedziela Zwykła A  Mt 5,38-48
Przykazanie miłości nieprzyjaciół.

Witajcie moje drogie dzieci. Oto przed nami bardzo,bardzo ciekawy fragment Ewangelii i będziemy się musieli naprawdę bardzo poważnie zastanowić,żeby go prawidłowo zrozumieć i stosować w naszym codziennym życiu.
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wypowiada kilka bardzo ważnych zdań,które jednocześnie wiążą się ze soba i uzupełniają. Dlatego dla zrozumienia tych słów niezbędne jest przeczytanie całego czytania,a później próba jego analizy nie poprzez próbę pojedynczych sformułowań. Lecz poprzez jedno – ostateczne – zdanie na temat tego co zostało nam przekazane.

Już po pierwszym przeczytaniu tego tekstu na pewno nie mamy wątpliwości ,że słowa Pana Jezusa
„ Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie „
są bardzo mądre i roztropne,oraz zgodne z naszą religią i naszymi sumieniami.
Jeśli na ulicy wyciąga do ciebie rękę obdartus,może nawet pijany,lub jakaś cudzoziemka,która czeka na datek ze swojej strony to nie zastanawiaj się na co te pieniądze zostana przeznaczone !
Nie ! Ty nie jesteś policjantem ! Prokuratorem ! Sędzią !
Ktoś chce pozyczyć od Ciebie lub oczekuje na wsparcie i Ty masz obowiązek mu pomóc .
Nie masz obowiązku ! Ba ! Nie masz prawa go przesłuchiwać ! Czy wyda pieniadze na chleb czy na alkohol ! Nie ! On jest dorosłym człowiekiem i on podejmuje decyzje ,z a które kiedys w przyszłości będzie odpowiadał.
A przecież pomysl przez chwilę ….. Uzyj nieco swojej inteligencji. Czy jeśli zapytasz obdartusa o niewyraźnym oddechu – czy kupi sobie piwko czy bułkę ? To jakiej odpowiedzi się spodziewasz ???
Czy myslisz ,że alkoholik z powagą zajrzy w Twoje oczy i z wielka radościa krzyknie ! Kupię sobie piwko ! A może dwa ! A może nawet cztery....... To zależy od Pana chojności......
O nie ! Alkoholik zrobi skruszona minę,z oczu potoczą mu się dwie,a może nawet trzy kropelki łez po czym doskonale przestudiowanym tonem odpowie – Oczywiście ,że bułeczkę mój kochany dobroczyńco ! A może nawet dwie..... A może nawet cztery.....
Dlatego moje kochane dzieciaki ! Przeczytajcie jeszcze raz uważnie zdanie,które podkresliłem powyżej.
Czy Pan Jezus każe Ci prowadzić śledztwo ? Sprawdzać na co obbdarowany przeznaczy pieniądze ? A może powinnismy iść z tym człowiekiem do sklepu i dopilnować zakupu tych bułeczek ?
Oczywiście ,że nie ! Mamy dać ! I mamy się cieszyc ,że daliśmy........
Oczywiście zawsze możemy wejść do sklepu i kupić te dwie bułeczki by je wręczyć naszemu żebrakowi. To też będzie forma ofiary zalecana nam przez Pana Jezusa.

Kolejne zdanie ,z którym też raczej nie powinnismy mieć problemów brzmi
„ Módlcie się za tych, którzy was prześladują „
Te słowa są oczywiste. Bo nawet jeśli ktoś jest naszym wrogiem to modlitwa zmówiona w jego intencji nie ma w sobie nawet cienia grzechu. Na pewno nie jest złym uczynkiem......
A jeśli Bóg oczekuje od nas takiego postępowania to na pewno jest ono mądre i pobożne.
Tak ! Krzysztofie..... Adamie..... Zofio.....  Skrzywdziliście mnie ! Prześladujecie mnie ! Lecz ja modlę się za wami,żeby wasze dusze spojrzały na świat z pobożnościa. I może wtedy ? Przestaniecie mnie prześladować …. I innych ludzi,których uważacie za swoich wrogów.
Dlatego modlitwo za naszych nieprzyjaciół bez najmniejszych wątpliwosci jest mądra i roztropna. Bo ona właśnie pokazuje,że nasza wiara,wiara chrześcijańska jest wiarą miłości,pokoju i przebaczenia.
Jeśli będziemy się modlić za naszych nieprzyjaciół,to może nasze modlitwy pomoga tej osobie w zmianie swojego postępowania ?

I teraz czytamy trzecie kolejne ważne zdanie dzisiejszej Ewangelii
„Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.”

Nie stawiajcie oporu złemu.......
To trudne ! Bardzo trudne do zrozumienia słowa !
Przeceiż to takie oczywiste ! Jeśli ktoś mnie uderzy...... jeśli ktoś mnie okradnie... jeśli ktoś mnie zmusza do wędrówki..... Czy ja mam ustąpić ?
Czy zgodnie z tymi słowami mam pozwalać być bitym.... okradanym.... zmuszanym do innych czynów....
Nie stawiajcie oporu złemu......
Czy to oznacza,że światem mają zacząć rządzic przestępcy. Którzy będą mnie krzywdzić i wykorzystywać ! A ja nie mam prawa stawiać im oporou ?
Spójrzcie moje drogie dzieciaki na otaczający nas świat. Jeszcze nie macie doświadczenia wielu,wielu lat życia. Dopiero rozpoczynacie swoją wędrówkę w dorosłość. I jeśli przyjrzycie się światowi ,w którym zyjecie to co zobaczycie ?
Zobaczycie takich samych ludzi jak wy !!! Jedni są mniej,drudzy bardziej grzeszni. Jedni są wierzącymi,a inni z Bogiem walczą. Ale generalnie znacząca większość ludzi to są ludzie NORMALNI !!! Nikt nie podejdzie do was w sklepie i nie będzie was bił bo weszliście w kolejkę ! Nikt z kolegów w szkole nie będzie wszczynał bójek bo dostaliście  lepszą od niego ocenę. Albo macie lepszy rower !
Jeśli przyjrzycie się dobrze klasie do której chodzicie to stwierdzicie jednoznacznie,że nie ma w niej ZŁYCH osób.
NIE MA !
Owszem..... Od czasu do czasu ktos się z kimś posprzecza. Może nawet dojdzie do jakiejś szarpaniy lub bójki. Lecz dzieci,które są ludźmi złymi zazwyczaj nie ma..... Owszem. Od czasu do czasu trafi się dziecko ,które z powodu patologicznych warunków w domu lub nieprawidłowego funkcjonowania w środowisku staje się dzieckiem ZŁYM ! Które lubi się kłócić ! I lubi się bić ! I lubi wami pomiatać i szydzić z was !
No właśnie.......
Nie stawiajcie oporu złemu......
To znaczy,że macie dawać mu się bić ? Macie dawać mu się okradać ? Macie dawać mu rządzić ?
Zaprawdę ! Jak zrozumieć te słowa Ewangelii ? Mądrze zrozumieć......

Zajrzyjmy na chwilę do zakończenia dzisiejszego czytania.Są tam dwa ważne zdania.

„Doskonały jest nasz Ojciec niebieski
On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.”

Nasz Ojciec niebieski jest DOSKONAŁY ! Nigdy w to nie wąpiliśmy. Ba ! Jesteśmy dumni,że wierzymy w Boga,który jest istotą doskonałą i wszystko co robi jest doskonałe.
Chyba nie macie wątpliwości moje drogie dzieci,że to zdanie jest prawdziwe. I pokazuje całą potęgę i moc Pana Boga. A przede wszystkim pokazuje jego MIŁOŚĆ do ludzi. O tak ! To właśnie jest najważniejsze ! Miłość !
Bo oto z kolejnego zdania dowiadujemy się,że Pan Bóg równo traktuje wszystkich ludzi. Nie ma znaczenia czy dany człowiek jest dobry czy zły ! Jego słońce wschodzi nad złymi i nad dobrymi…..
To takie banalne. Wschodzi nad dobrymi i nad złymi ! Czyli Pan Bóg nie zabiera nic ludziom złym. Ofiarowuje im wszystko bo........ Przypomnijcie sobie Ewangelię o zagubionej owieczce !
No właśnie ! Ofiarowuje im wszystko bo każdy,nawet najgorszy człowiek może się nawrócić i zostać jego uczniem.


Historia Szawła zwalczającego chrześcijan,który doznał objawienia i przemienił się w św.Pawła nie pozstawia nam najmniejszych wątpliwości,że losy naszego życia są zupełnie nieprzewidywalne.....
Dlatego najważniejsza jest MIŁOŚĆ !

Pan Jezus podkreśla to w jeszcze jednym waznym zdaniu
„Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie?”
No właśnie moje kochane dzieci..... My mamy miłować wszystkich !

Stawianie oporu musimy zinterpretować troche inaczej ! Znów napisze o waszej klasie.... O waszych koleżankach i kolegach.....
Jeśli w waszym gronie znajdzie się jakaś osoba zła,która was krzywdzi to nie stawiajcie mu oporu !Nie próbujcie poprzez Dyrektora szkoły pozbyć się go z waszej klasy. Lub nawet przenieść do innej szkoły. NIE !
Bo wtedy nie otrzymacie nagrody od Pana Boga !

Macie go otoczyć miłoscią ! Otoczyc miłością ! Kiedy on zobaczy wasze dobre uczynki...... to może przestanie was krzywdzić ???
Ja wiem,że użyłem tutaj słowa „ MOŻE „ ,które wprowadza do naszych dusz nieco niepokoju. Bo my rzeczywiście otoczymy tego chuligana miłością...... Bedziemy próbowali pomóc mu wrócić do nromalnego funkcjonowania. Ale czy tak się stanie ???
 „ MOŻE........”

Lecz to słowo nie może być wymówką przed podjęciem próby naprawienia jego zycia. Bo moje kochane dzieciaki ! W życiu nigdy nie wiemy NA PEWNO że coś się zdarzy lub cos się nie zdarzy. O wszystkim można powiedzieć tylko – MOŻE.......
Może zdam do nastepnej klasy.... może dostanę nowy rower.... może pójdę do kina.....

Dlatego nie stawiajmy oporu złemu,tylko pozwólmy zabłąkanej owieczce powrócić do normalnego szczęśliwego zycia.


Cudowną istotą tej Ewangelii są dwa zdania,które należy połączyc w jedno

Nie stawiajcie oporu złemu …... LECZ …...Miłujcie waszych nieprzyjaciół !!!

I właśnie to cudowne zdanie zapamietajcie do końca zycia. Dzięki niemu będziecie realizować Plan Boży ! Plan nawracania niewiernych i złych ludzi.Będziecie ten plan realizować bardzo małymi drobnymi uczynkami. Czasem może troche większymi ?

PODSTAWĄ NAWRÓCENIA KOGOŚ NA DOBRE ZYCIE JEST OKAZANIE MU MIŁOSCI.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo