Thiele blog
Wieczność przed nami i wieczność za nami, B-g dał nam chwilę między wiecznościami.
1 obserwujący
15 notek
1759 odsłon
  42   0

Yom Kippur

W czwartek, 16 września obchodzone jest święto Jom Kippur, czyli „dzień pojednania, pokuty, przebłagania”. 

Jedno z najważniejszych, najbardziej uroczystych religijnych żydowskich świąt. Zgodnie z żydowskim kalendarzem rozpoczyna się, w środę wieczorem, wraz z zachodem słońca (15 września) i kończy wraz z zachodem słońca następnego dnia (16 września)

Przypada dziesiątego dnia miesiąca tiszri. Jom Kipur kończy okres „10 dni pokuty” (Jamim Noraim),rozpoczynający się w Rosz Ha-Szana. Od zachodu słońca pierwszego dnia (czyli w wigilię) do zachodu dnia następnego obowiązuje całkowity zakaz pracy i ścisły post. Zakazane jest mycie się, namaszczanie ciała, odbywanie stosunków seksualnych, a nawet noszenie skórzanego obuwia.

Wszystkie modlitwy wyrażają nadzieję zapieczętowania losu w Księdze Życia czyli pewność przyjęcia pokuty i odpuszczenia grzechów. Odczytuje się też fragment Tory o rytuale Jom Kipur w Świątyni oraz całą Księgę Jonasza, poruszającą temat skruchy i odpuszczenia grzechów. Końcowym aktem święta, ostatecznym wezwaniem do pokuty jest zadęcie w szofar czyli barani róg.

Zgodnie z tradycją, w tym dniu Mojżesz zszedł z góry Synaj z tablicami kamiennymi na znak wybaczenia Izraelitom grzechu bałwochwalstwa, który popełnili w związku ze złotym cielcem. Tego dnia w czasach Świątyni Jerozolimskiej arcykapłan dokonywał rytualnego oczyszczenia z grzechów całego ludu Izraela. Na wybranego kozła ofiarnego przenosił symbolicznie winy Izraelitów i strącał go z wysokiej skały. Jom Kipur był też jedynym dniem w roku, kiedy arcykapłan mógł wejść do Najświętszego Miejsca Świątyni. Po upadku Świątyni, święto przeniosło się do synagogi czyli małej Świątyni. W Dzień Pojednania w synagogach panuje poważny i podniosły nastrój, a większość przychodzących ubrana jest na biało.

Dla Żydów religijnych, aszkenazyjczykow jest to szczególnie wazne. 

Dla mnie tez, gdyz przynależę do grupy chasydów breslov (טויטער חסידים).

Dla większości ludzi swieto to kojarzy się z 20 dniowa wojna Jom Kippur, wojną Izraela z koalicją Egiptu i Syrii w 1973 roku. Czasem wojna ta znana jest także jako wojna październikowa lub wojna ramadanowa, trwająca od 6 do 26 października. Wojna rozpoczęła się w dniu żydowskiego święta, właśnie Jom Kippur, od uderzenia połączonych sił Egiptu i Syrii. Najechały one półwysep Synaj i wzgórza Golan, które od czasu wojny 6-cio dniowej w 1967 roku należały do Izraela. Niewobrażalny wysiłek dowódców i zolnierzy, doskonale dowodzenie, męstwo zolnierzy izraelskich dały Izraelowi druzgocące zwycięstwo.

Dla mnie jest to szczególnie istotne swieto i owa wojna, bo wówczas jako młody zolnierz brałem 1-raz udział w walkach. 

Zetknąłem sie z generałami Aharon Jariw i Ariel Szaron (Scheinerman), z którymi związałem sie na dalsze lata mojej kariery żołnierskiej. 

Piękny czas, walka z wrogami Izraela, przyjaznie, trwające do dzis, twarda szkola życia.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale