Klaus Herschel Thiele Klaus Herschel Thiele
79
BLOG

Czy Bialystok i Białostocczyzna to ziemie białoruskie?

Klaus Herschel Thiele Klaus Herschel Thiele Polityka Obserwuj notkę 8

17 września świętowano w Republice Białorusi Dzień Jedności Narodowej. W trakcie obchodów prezydent Łukaszenka powiedział , że Białystok i Białostoczyzna to białoruskie ziemie. Dodał, że fakt ten nie jest medialnie eksponowany dlatego, że Republika Białoruś ceni sobie stosunki z sąsiadami.

"Powtórzę to, co mówiłem już nie raz: sąsiedzi są nam dani od Boga, tak jak każdemu innemu krajowi. W stosunkach ze wszystkimi dążymy do pokoju i przyjaźni. Nigdy nie patrzyliśmy z zawiścią na cudzy korowaj (rodzaj tradycyjnego obrzędowego pieczywa) albo kawałek ziemi. Wystarczy nam własnego. My nawet nie przypominamy im dzisiaj o tym, że Białystok i Białostoczyzna to białoruskie ziemie. Że Wilno to także białoruskie miasto i ziemie dokoła niego, nie mówimy o tym!".

Warto się zastanowić, czy to jest fakt, czy próba polaryzacji na linii Warszawa-Minsk. Prawda, ze w każdych okolicznościach bedzie następowało zaognienie sytuacji.

Jednakże, uwazam , ze istnienie Polski, jakkolwiek nikomu niepotrzebne, powinno byc ograniczone do rozmiarów kiedysniejszego Księstwa Warszawskiego, z odjęciem terenów guberni suwalskiej.

Teren etnograficznie białoruski we współczesnych granicach Rzeczypospolitej Polskiej wyodrębnił polski językoznawca-etnograf Stanisław Glinka w 1960 roku. Z badań tych wynikało, iż gwary białoruskie sięgały stosunkowo daleko na zachód: w części północnej po Kanał Augustowski, na zachód od rzeki Brzozówki oraz osad Suchowola i Korycin, w części południowej spotykano zaś je sporadycznie jeszcze na wysokości Łap. Za południową granicę gwar białoruskich przyjął Glinka rzekę Narew.

Jednocześnie zwracano uwagę, iż mimo rozległości obszaru etnograficznego, który mógłby stać się substratem białoruskiej świadomości narodowej, liczba świadomych Białorusinów we współczesnych granicach Polski jest relatywnie niewielka. Przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. proces polonizacji, któremu najszybciej uległa białoruskojęzyczna ludność wiejska wyznania katolickiego. 

Pojęcie polskości okazało się w przypadku tej grupy ludności synonimem katolicyzmu. Więź religijna białoruskojęzycznych katolików zamieszkałych w granicach współczesnej Polski okazała się silniejsza od więzi językowej i zdecydowała o włączeniu się tej społeczności w skład polskiej wspólnoty narodowej, co z kolei spowodowało szybko postępujący zanik tradycyjnej kultury w etnograficznie białoruskich, lecz katolickich pod względem konfesyjnym, wsiach Białostocczyzny.

Ze względu na zanik białoruskiej tożsamości w miejscowościach katolickich granice białoruskości w środowiskach wiejskich Białostocczyzny zaczęło wyznaczać wyznanie prawosławne. Działo się to przy tym zupełnie niezależnie od jakichkolwiek układów etnograficznych istniejących w obrębie podlaskich wyznawców tej religii. „Białorusini” jako określenie własnej grupy etnicznej rozpowszechnił się wśród ludności prawosławnej zamieszkałej zarówno na terenach etnograficznie białoruskich (powiaty: sokólski, augustowski, białostocki), północna część powiatu hajnowskiego, jak i obszarach uważanych przez niektórych badaczy za etnograficznie raczej północnoukraińskie (powiaty: bielski i siemiatycki, część powiatu hajnowskiego).

Obszar Białostocczyzny jest terytorium mającym dla opisywanej mniejszości zasadnicze znaczenie, uważanym przez Białorusinów za swój region. Ideologię regionalną, w centrum której znajduje się obraz Białostocczyzny, uznać należy za decydującą dla integracji społeczności białoruskich.

A i geograficznie białostocczyzna, a konkretnie Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie, jako podprowincja fizycznogeograficzna w północno-wschodniej Polsce, południowo-wschodniej Litwie i zachodniej Białorusi, stanowią południowo-zachodnią część Niżu wschodniobaltycko-białoruskiego. 

W Polsce położona jest głównie na terenie polskiego Podlasia. Region ten stanowi pas wysoczyzn (do 300 metrów wysokości ) i ciągnie się od Mińska na Białorusi po środkowy Bug, w obecnie istniejącej Polsce.

Trzeba przyznać rację prezydentowi Republiki Białoruś.

אם אתה לא מסוגל לעשות את מה שקשה מאוד, לעשות את מה שאי אפשר. Obecnie Parshall, Dakota Północna, USA.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka