Tomasz K Tomasz K
269
BLOG

COP 21 – Czy można dalej stać z boku?

Tomasz K Tomasz K Polityka Obserwuj notkę 4

W Paryżu trwa właśnie kolejny szczyt klimatyczny. Co prawda wciąż nie wiadomo czy tym razem jego postanowienia przełożą na konkretne działania, jednak można mieć pewność, że ignorowanie spraw środowiska nie będzie już tak łatwe. Do tej pory wszyscy sceptycy mogli wskazać jeden zasadniczy problem we wszelkich działaniach zmierzających do redukcji emisji CO2 – Chiny (i Indie). Tworzenie wśrubowanych norm obejmujących jedynie kraje wysokorozwinięte jest całkowicie pozbawione sensu. W takim wypadku ich jedynym efektem byłby eksport kłopotliwej produkcji do państw, które są poza tym systemem. Globalne emisje postałyby bez zmian, a państwa rozwinięte jedynie zmniejszyłyby swoją konkurencyjność.

Świat się jednak zmienia. Wspólne oświadczenie Prezydentów Xi Jinpinga i Baracka Obamy podczas ubiegłorocznego szczytu APEC rozbudziły nadzieje na aktywne zaangażowanie się Chin w walkę z globalnym ociepleniem. Według zawartego tam porozumienia Stany Zjednoczone mają do 2025 r. ograniczyć emisje CO2 o 26-28%, a Chiny mają do 2030 r. zatrzymać wzrost emisji CO2 i zwiększyć udział odnawialnych źródeł w produkcji energii do 20%. Jak widzimy, porozumienie to wciąż inaczej traktuje Stany Zjednoczone i Chiny, ale przynajmniej odsuwa ono groźbę nieograniczonego wzrostu emisji CO2 w państwie środka.

W przypadku COP 21 Chiny wykazały do tej pory zaskakującą ilość dobrej woli. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu specjalny reprezentant Chin ds. zmian klimatu Xie Zhenhua wyraził nadzieję, że porozumienie zawarte na konferencji będzie miało wiążący charakter. Później słowa te zostały powtórzone przez Xi Jinpinga podczas jego wystąpienia na COP21. Negocjację jeszcze nie dobiegły końca, a postawa Chin już spotkała się z pochwałami ze strony sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona.

Po zmianie podejścia Chin wydawało się, że to Indie staną się głównym hamulcowym w globalnej walce z globalnym ociepleniem. Znaczna część mieszkańców tego państwa wciąż nie ma dostępu do energii elektrycznej i zmiana tego stanu rzeczy bez wzrostu emisji CO2 byłaby niezwykle trudna. Jednak w ostatniej chwili pojawiła się nadzieje na bardziej konstruktywne podejście ze strony Indyjskiego rządu. W swojej Intended Nationally Determined Contribution rząd indyjski zobowiązał się:
-Zmniejszyć ilość CO2 produkowanego na każdą jednostkę PKB o 33-35%.
-Sprawić, że do 2030 r. 40% mocy zainstalowanej w energetyce będzie pochodziło z alternatywnych źródeł energii.
-Stworzyć odpływ dla 2,5 do 3 mld ton dwutlenku węgla poprzez zalesianie.
Wciąż nie wiadomo jak dokładnie zachowają się Indie podczas negocjacji, jednak wysłały one już sygnał, że przy odpowiednim finansowym wsparciu będą w stanie zmniejszyć konsumpcję węgla. Jeśli 3 największych emitentów CO2 faktycznie zobowiąże się do konkretnych działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem, to dalsze unikanie zaangażowanie może być bardzo trudne dla mniejszych państw. Należałoby więc pomyśleć o rozwiązaniach, które byłyby najmniej kosztowne dla polskiej gospodarki.

Stanowisko przedstawione przez Indie wydaje się szczególnie ciekawe z polskiego punktu widzenia. Jan Szyszko stojący na czele polskiej delegacji przedstawił pomysł włączenia lasów do systemu pochłaniania CO2. Według wyliczeń Tomasz Wójcika polskie lasy w latach 1990-2005 pochłonęły 330 mln ton CO2. Stanowisko Jana Szyszko zapewne dałoby się pogodzić z Indyjskim programem zalesiania.

Tylko czy na szczycie na pewno uda się zawrzeć umowę? John Kerry jasno stwierdził, że nie chce, by konferencja zakończyła się podpisaniem wiążącej umowy. Z kolei Premier Beata Szydło za konieczny warunek uznała podpisanie porozumienia przez wszystkie państwa. Sukces wciąż nie jest pewny.

http://www.globaltimes.cn/content/955594.shtml

http://www.globaltimes.cn/content/955463.shtml

http://news.xinhuanet.com/english/2015-12/01/c_134870803.htm

http://thediplomat.com/2015/11/why-india-is-key-to-a-climate-change-agreement-in-paris/

http://www.bbc.com/news/science-environment-34989719

http://wpolityce.pl/swiat/273721-polska-z-mocnymi-propozycjami-klimatycznymi-na-cop21-torunska-geotermia-to-sukces-na-miare-swiatowa-wideo

Tomasz K
O mnie Tomasz K

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka