- Tonik
pływam tylko pod prąd
10 obserwujących
358 notek
262k odsłony
492 odsłony

Inne spojrzenie na politykę ekologiczną państw UE

Tonick
Tonick
Wykop Skomentuj17

W artykule przedstawiam tylko kilka wykresów do dyskusji. Jednak nie często spotkacie państwo w opracowaniach UE. Ue bowiem ma na emisje CO2 dość jednostronne spojrzenie i tworzy sobie polityczny pogląd  w zależności od tego jakie interesy w danym momencie mają największe państwa  unii.

Myślę że to będzie dość odmienne pokazanie problemów takich jak ocieplenie klimatu, emisje transgraniczne i prawdziwa odpowiedzialność w UE za emisje CO2. Na wykresy warto spoglądać przez pryzmat wielkości państw, ale także gęstości emisji, i ich wychwytywanie przez lasy. W opracowaniu przyjęto przelicznik 4 ton węgla jako produkcja z ha lasu, co obejmuje około 4 t drewna leśnego oraz około 4 ton innych produktów leśnych z ha. Drewna na wióry, odpadów leśnych wykorzystywanych gospodarczo oraz drewna z przecinek i tzw papierówki. Taka wydajność lasów jest możliwa w lasach Polski, Niemiec, Czy innych krajów UE z dobrze zorganizowanej produkcji leśnej, Ale trudno sobie wyobrazić aby np w Finlandii której część to tundra a nie tajga, czy np w Grecji która wlicza swoje gaje oliwne do lasów udawało się otrzymać podobne wyniki. Jednak na coś trzeba się było zdecydować. Tak więc być może wykresy nieco nadmiernie promują Finlandię i nawet nieco inne kraje Skandynawii, ale dobrego warto wspierać, więc kierując się tą myślą zastosowałem ten sam przelicznik produkcji z ha wszystkich państw przyjmując pochłanianie około 4 ton węgla na ha lasu.

image


Wykres 1 Emisje CO2 Państw ze spalonych paliw z węglem w składzie. W całości bez uwzględnienia wielkości państw.imageWykres 2   Lesistość państw (% powierzchni lasów w powierzchni całkowitej państw) Wykres nie uwzględnia wielkości państw i ilości ludnościimageWykres 3  Ilość CO2 W Państwach po wychwycie przez lasy. W istocie w niektórych państwach o bardzo zimnym klimacie a więc w części Skandynawia nie uzyskuje poboru drzewa 4 ton z ha gdyż przykładowo w Finlandii duża część obszaru podawana jako lasy jest  w istocie powierzchnią zbliżoną do tundry. Nawet jednak mimo tego lesistość Skandynawii i jej możliwość pochłaniani CO2 musi imponować. Wykres nie uwzględnia wielkości państw i ilości ludności Warto zwrócić uwagę na podobne do Polski  Holandii  o kilkunastu milionach ludności.


image


Wykres   4      8 Polska       Emisje CO2 po wychwyceniu przez lasy na km kwadratowy  Proszę zwrócić uwagę że np Belgia czy Holandia na km kwadratowy mają wielokrotnie większą emisję niż Polska, A Niemcy tak znani z Ekologii blisko 3 razy większe na km kwadratowy emisje. Wykres można traktować jako wskazanie skąd w UE rozprzestrzeniają się emisje, aby ustalać np. wpływ emisji danego państwa na wzrosty temperatury średniej u sąsiadów.Wykresy powstały na podstawie danych ze stron

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/lasy-na-swiecie
https://praca.studentnews.pl/s/3690/75520-Panstwa-Europy-tabela-jezyk-ludnosc-stolica-waluta-nr-kierunkowy-domena.htm
https://cotap.org/per-capita-carbon-co2-emissions-by-country/

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka