Tornado Tornado
217
BLOG

Koraliki z Ameryki

Tornado Tornado Polityka Obserwuj notkę 25

Pewna blogerka, która na stałe mieszka w Belgii napisała notkę pt. "Odpowiedz dla Tornado i reszty w sprawie pakietu dla Ukrainy".

W notce możemy przeczytać: "Natknęła się na informacje w "Do rzeczy", gdzie w liczbach podano, jak ta pomoc ma wyglądać. A więc: 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy. 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie. Wiec, jakie 60 mld dostanie Ukraina? Dostanie kroplówkę, na podtrzymanie tej rzezi" (sic!!!). (poprawiłem interpunkcję i inne błędy - przyp. T).

W dalszej części notki ma miejsce atak blogerki na administrację ukraińską w kontekście embarga nałożonego jeszcze za rządów premiera Morawieckiego na ukraińskie zboże oraz sugestii prezydenta Żeleńskiego, żeby państwa NATO broniły terytorium Ukrainy przed rosyjskimi rakietami, które spadają na ukraińskie miasta, zabijając i raniąc dziesiątki cywilów w trakcie każdego takiego barbarzyńskiego ataku.

I w konkluzji autorka notki pisze: "Wiec ja sie pytam wszystkich, ktorzy lykneli te propagande, ze Ukraina walczy za nas, ze trzeba pomagac, a swoim zolnierzom, zostawiac kamienie do obrony" (sic!!!).

Odpowiedź jest jednoznaczna. TAK, Ukraina walczy za Polskę i inne kraje ściany wschodniej NATO, a w szczególności najbardziej zagrożone ze strony imperializmu rosyjskiego kraje Bałtów. Przypomnę tylko prorocze słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, które wygłosił w 2008 roku na wiecu w Tbilisi, kiedy rosyjskie czołgi znajdowały się 30 km od stolicy Gruzji: "Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę".

A co do pomocy USA na Ukrainę, to od początku agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Stany Zjednoczone przekazały pomoc w postaci sprzętu, amunicji i środków finansowych w wysokości 44,7 mld dolarów. Niemcy - 17,7, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii - 9,1, Niderlandy - 4,4, Norwegia, - 3,8 i Polska - 3,0 mld dolarów. W przekazaniu sprzętu Polska obok USA i Wielkiej Brytanii był liderem. Na początku inwazji Rosji na Ukrainę Polska przekazała Ukrainie ponad 300 czołgów T-72/PT90 Twardy, kilkadziesiąt chwalonych przez ukraińskich żołnierzy armatohaubic "Krab" i kilkaset niezwykle skutecznych pocisków "Piorun" wraz z wyrzutniami i dronów zwiadowczych "FlyEye".

Tak więc w kontekście dotychczasowej pomocy krajów NATO, 61 mld dolarów, które zostanie przekazane w najbliższym czasie przez Stany Zjednoczone, to nie będzie kroplówka, ale znacząca pomoc, która zada dotkliwe straty rosyjskiemu agresorowi. Tylko minionej doby życie straciło 950 najeźdźców. Wróg stracił w rejonie Awdijiwki i Bachmutu 68 samochodów i ciężarówek, 38 dronów operacyjno-taktycznych, 23 opancerzone wozy bojowe, 16 czołgów i 8 jednostek sprzętu specjalnego. Ukraińcy zniszczyli także 41 rosyjskich systemów artyleryjskich, cztery systemy obrony przeciwlotniczej oraz 6 rakiet manewrujących.


Tornado
O mnie Tornado

Inżynier, żeglarz, pasjonat fotografii, sprzętu Hi-End, muzyki rockowej i... Szopena, nowych technologii pozyskiwania energii i racjonalizacji jej zużycia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka