ZibiKendo Antykwariusz ZibiKendo Antykwariusz
36
BLOG

Zachęta do dialogu politycznego

ZibiKendo Antykwariusz ZibiKendo Antykwariusz Polityka Obserwuj notkę 0

 

Możemy negocjować nasze poglądy możemy usprawiedliwiać nasze opinie, lecz czy nie łączy nas nasza słabość i dążność do przypisywania sobie absolutnej racji. I chociaż byśmy się mylili to i tak uważamy, iż przecież mieliśmy rację i tylko interpretacja oraz głupota naszego interlokutora spowodowała, że zostaliśmy źle zrozumiani. Niektórych wiąże do tego stopnia konieczność posiadania racji absolutnej, że nie akceptują nikogo, kto się do niej nie przychyla. Mówił nam Kartezjusz, że rozum to jedyna rzecz, na której niedostatek nie narzekamy. W tym „żarcie” zamknięto niestety smutna prawdę o naszej tożsamości, która nie pozwala nam zaakceptować niczego, czemu sami nie patronujemy jako intelektualnie zaangażowani ani z punktu widzenia racjonalnego ani nawet emocjonalnego, jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę szacunek dla odmiennego sposobu rozumowania na przykład.
 
Przypisujemy politykom postawy, w których antagonizują oni swoje poglądy i nie są w stanie znaleźć płaszczyzny porozumienia coraz bardziej podgrzewając atmosferę konfliktu. Ale czy to nie my kibicujemy tym zdarzeniom, czy to nie my radośnie przyklaskujemy, kiedy jeden z nich zostaje kopnięty mocniej i w końcu czy to nie my wydajemy wyroki przypisując innym nasze wady.
 
Jakąż radość powoduje u nas upadek jakiegoś polityka, jakąż satysfakcję wyrażamy w języku codziennym poniżając każdego z osobna i całą klasę jednocześnie. Kiedy jednak przychodzi nam weryfikować nasze opinie w zderzeniu z rzeczywistością i zaprezentować własne zdanie uciekamy się do stereotypów bacznie zwracając uwagę na to czy nasze poglądy mieszczą się w średniej statystycznej.
 
Na ilu portalach zdarzają się agresywne postawy recenzenckie felietonistów społecznych, czasem wręcz ma się wrażenie, iż wynika to z zamówienia politycznego. Ileż razy jesteśmy narażeni na upokarzające komentarze tylko dla tego, że nasza opinia różni się od obiegowej lub też od oficjalnego stanowiska reprezentowanej przez felietonistę partii.
 
Czy my sami musimy poddawać się nastrojowi wyścigu o wygraną, czy nie stać nas na dystans? A może po prostu jesteśmy kulturowo nieprzyzwyczajeni do formy szacunku dla czyjejś opinii i zdania innego niż nasze.
 
Czego oczekujemy – odpowiadam dialogu, warunkiem jednak dialogu jest szacunek dla odmiennego stanowiska z jakim dialogujemy, jeśli go nie ma dialog nie zachodzi, obydwaj interlokutorzy wymieniają się głosami w uporczywym monologu. Interakcja nie zachodzi. Padają poszczególne kwestie, lecz nie dochodzi pomiędzy nimi do relacji.
 
Uszeregowanie naszych poglądów a nawet ich pewne umundurowanie to nie jest nic, co może być powodem do dumy, to raczej tendencja negatywna pozbawiająca nas tego, co w nas najcenniejsze – oryginalności. Bo na naszej różnorodności opiera się rozwój a nie na ufortyfikowaniu poglądów. To z różnic wynika postęp gdyż różne rozwiązania konkurujące ze sobą tworzą cywilizację, potrzebny jednak jest w tym wszystkim dialog, wymiana poglądów szeroki wachlarz opinii z tego tworzy się horyzont intelektualny, który szerokością perspektywy różni się od punktu widzenia tak jak pełny pejzaż od widoku z lufcika.
 
Pamiętajmy o tym pisząc i dialogując w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich i mierzmy innych kategoriami skutecznymi dla nas samych, nie mierzmy inna miarką siebie i sobie podobnych a inną tych którzy się tak pięknie od nas różnią.
 
antykwariusz

  

ZAPROSZENIE: Jakże wiele osób pisze do szuflady, ile wspaniałych tekstów jest ukrytych przed Czytelnikami, ile wśród Was jest prawdziwych talentów, które do tej pory nie doczekały się odkrycia.Chcemy dać Państwu szansę, chcemy pokazać światu owoce Państwa talentu i pracy. Zapraszamy do tworzenia największej i jedynej w Polsce Biblioteki Literatury Niezależnej. W naszej wspólnej Bibliotece każdy z Państwa będzie mógł umieścić swoją książkę,tomik poezji czy zbiór opowiadań. Nikt z Państwa nie zostanie pominięty, każda pozycja znajdzie swoje miejsce, każda będzie mogła doczekać się recenzji. Przedsięwzięcia na taką skalę nie doczekały się biblioteki „tradycyjne”, ani wirtualne.Żeby móc podjąć współpracę z nami należy przesłać na nasz adres, wybrane przez siebie pozycje w jednym z dwóch formatów – pdf lub doc - o objętości nie większej niż 11 MB.Do przesyłki prosimy dołączyć albo imię i nazwisko autora, albo pseudonim artystyczny, pod jakim chce występować, a także kilka słów na temat proponowanej przez siebie pozycji, nie więcej jednak jak 5 zdań. Jeśli autor chce się jakoś przedstawić Czytelnikom prosimy również o kilka słów o sobie. Jeśli autor posiada bloga lub stronę internetową i chce je udostępnić prosimy o podanie adresu powyższych. Adres do kontaktu z nami: tosterpandory@gmail.com pod który należy również przesyłać teksty i publikacje.Naszym celem jest udostępnienie jak najszerszej publiczności Państwa dzieł bezpłatnie, nie będziemy żądali ani od Autorów ani od Czytelników żadnych opłat, czy to za umieszczanie czy pobieranie pozycji z naszej biblioteki. Jedyną rzeczą, jaka nas interesuje jest upowszechnianie na jak największa skalę nie odkrytych jeszcze słów – Waszych prac. REDAKCJA TOSTERA PANDORY - ADRES BIBLIOTEKI http://sites.google.com/site/tosterpandory/home Link znajduje się poniżej w dziale polecane strony

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka