L.: Sławomir Mentzen. Fot. Salon24.pl; P.: Barbara Nowacka. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk / Canva
L.: Sławomir Mentzen. Fot. Salon24.pl; P.: Barbara Nowacka. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk / Canva

Sławomir Mentzen kontra Barbara Nowacka. Awantura o gwałty i imigrantów

Redakcja Redakcja Konfederacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Na poznańskim kongresie Impact'24 nie zabrakło ministry edukacji Barbary Nowackiej, która mówiła o prawach i bezpieczeństwie kobiet. Polityczka Koalicji Obywatelskiej, wywodząca się z lewicy, mówiła o konieczności edukowania młodych chłopców. Sławomir Mentzen, lider Konfederacji, odpowiedział krótko: „żeby zadbać o Polki, należy zatrzymać migrację”.

Barbara Nowacka na Impact'24 o prawach kobiet

W czwartek na poznańskim kongresie Impact'24 główną gwiazdą była Michelle Obama, żona b. prezydenta USA Baracka Obamy. Podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce opowiedziała o swojej karierze, rodzicielstwie, a także o ośmiu latach spędzonych w Białym Domu.

W Poznaniu nie zabrakło także minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej. Polityczka KO mówiła, że „kobiety wciąż muszą walczyć o swoje prawa. Chcemy równej pensji i połowy władzy w każdym ciele decyzyjnym”.

Nowacka zauważyła, że kobiety powinny się wspierać. Podkreśliła, że prawa kobiet nie są tematem, który powinien być w zainteresowaniu wyłącznie pań.

– Ktoś mógłby powiedzieć: przecież jest dużo, macie dziewczyny: 30 proc. w parlamencie – nie tego chciałyście? Chciałyśmy i chcemy – i sobie to kiedyś weźmiemy – całej pensji i połowy władzy. 50 proc. udziałów w każdym możliwym przedstawicielskim ciele, w każdym ciele decyzyjnym” – mówiła Nowacka w Poznaniu.


– Wybory w 2023 r. przecież wygrałyśmy dla siebie. I czasem mam poczucie, że wszystkie wiemy, że zmiany mogłyby postępować szybciej. (…) Chcemy być bezpieczne, wolne, godne, mieć dostęp do praw reprodukcyjnych i mieć prawo do zarabiania tyle samo, co zarabiają mężczyźni – powiedziała Barbara Nowacka.

Polityczka zauważyła, że kobiety nie są uczone, jak walczyć i jak się wspierać.

Nowacka zachęcała zgromadzone kobiety do tego, by w swojej firmie, w swojej instytucji, w swoim miejscu pracy kształtowały świat – i by się w tym celu wspierały. 


Nowacka vs Mentzen. Awantura o gwałty, imigrantów i edukację młodych chłopców

Ministra edukacji zwróciła również uwagę na konieczność „edukowania młodych chłopców”. Nowacka chce, by tłumaczono im między innymi „dlaczego napaść na tle seksualnym jest czymś złym”.

Na słowa Barbary Nowackiej zareagował jeden z liderów Konfederacji, Sławomir Mentzen.

„Barbara Nowacka na Impact24 domaga się tego, żeby ulice i parki były bezpieczne dla kobiet, żeby nie bały się wieczorem wychodzić z domu. Już myślałem, że chce to osiągnąć poprzez zatrzymanie imigracji z Afryki i Azji. Ale nie. Receptą jest uczenie chłopców, że nie wolno gwałcić” – napisał na X.


"Zatrzymanie migracji najbardziej oprotestują wasi przyjaciele z biznesu"

Na wpis Mentzena, dobrze przyjęty przez jego gorących zwolenników, krytycznie odpowiedziano m.in. z konta Nowego Obywatela: „Spośród ok. 1500 gwałtów zgłaszanych corocznie w Polsce wykrywa się ok. 90% sprawców i ogromna część sprawców to Polacy. Z Polski. Nie z Afryki i Azji. Poza tym zatrzymanie migracji najbardziej oprotestują wasi przyjaciele z biznesu, bo zabraknie im półdarmowych rąk do pracy”.


W inne nuty uderzyła Katarzyna Kotula, ministra ds. równości: „A wy chcecie uczyć chłopców, że wolno???”.

KO

Źródło zdjęcia: L.: Sławomir Mentzen. Fot. Salon24.pl; P.: Barbara Nowacka. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk / Canva

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka