tsole tsole
359
BLOG

Dialog przybliża

tsole tsole Kultura Obserwuj notkę 17

 

Wraz z Eine założyliśmy lubczasopismo DZIEDZINIEC DIALOGU.
Inspiracją tego przedsięwzięcia była notka Eine pod tym samym tytułem. Inauguruje ona kolekcje wpisów w lubczasopiśmie.
 
Wedle naszych intencji lubczasopismo chciałoby być przestrzenią dialogu wierzących z ateistami, agnostykami i obojętnymi religijnie. Przyświecała nam myśl Benedykta XVI z grudnia roku 2009 roku zawarta w wystąpieniu podczas otwarcia „Dziecińca pogan”:
 
Sądzę, że Kościół powinien także dziś otworzyć jakiś rodzaj «dziedzińca pogan», gdzie ludzie mogliby w pewien sposób «uczepić» się Boga, nie znając Go i zanim odnajdą dostęp do Jego tajemnicy, której służy życie wewnętrzne Kościoła. Do dialogu z innymi religiami powinno się dziś dołączyć szczególnie dialog z tymi, dla których religia jest czymś obcym, którzy nie znają Boga, a którzy mimo wszystko nie chcieliby zostać po prostu bez Boga, lecz pragnęliby się do Niego przybliżyć, choćby jako do Nieznanego.
 
Papież nawiązuje tu do Apokalipsy św. Jana, gdzie można przeczytać:
 
Potem dano mi trzcinę podobną do mierniczego pręta
I powiedziano:
Wstań i zmierz Świątynię Bożą i ołtarz
I tych co wielbią w niej Boga.
Dziedziniec zewnętrzny Świątyni pomiń całkowicie
I nie mierz go, bo został dany poganom,
I będą deptać Miasto Święte przez
Czterdzieści dwa miesiące.
[Ap 11,1-2 ]
 
Dzisiaj “dziedziniec” w teologii należy do przestrzeni symbolicznej. Jest symbolem zewnętrza Kościoła. Symbolem świata zewnętrznego, w którym ziemska struktura Kościoła jest zanurzona.
W Kościele są wierzący, na “dziedzińcu” zaś ci, co nie wierzą i nie chcą wierzyć, a także ci którzy nie znają Boga, ale chcieliby Go poznać, lub po prostu zbliżyć się do Niego, jak również ci, którzy odeszli od Niego.
 
Jan Paweł II często się wypowiadał na temat dialogu. Za motto naszego lubczasopisma przyjęliśmy Jego myśl: Człowiek jest powołany do dialogu, do otwarcia się na innych.
W innej refleksji Jan Paweł II stwierdził, że Celem dialogu jest poszukiwanie tego, co prawdziwe, dobre, sprawiedliwe dla każdego czło­wieka.
Mam nadzieję, że nasze lubczasopismo będzie w tych poszukiwaniach pomocne, że poprzez ten wirtualny dialog rozszerzy się obszar wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii i światopoglądów.
 
Zapraszamy więc do udziału w tym dialogu wszystkich, którzy, niezależnie od światopoglądu wyznają ideały etyczne i poszukują odpowiedzi na pytania egzystencjalne naszych czasów.
 
tsole
O mnie tsole

Moje zainteresowania koncentrują się wokół nauk ścisłych, filozofii, religii, muzyki, literatury, fotografii, grafiki komputerowej, polityki i życia społecznego - niekoniecznie w tej kolejności.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Kultura