Logo Wieczorów Dialogu Społecznego
Logo Wieczorów Dialogu Społecznego
tsole tsole
404
BLOG

Moja przygoda z dialogiem

tsole tsole Kultura Obserwuj notkę 1

 

Wraz z Eine założyłem lubczasopismo DZIEDZINIEC DIALOGU. To już druga moja przygoda z dialogiem, więc u jej początku opowiem o tej pierwszej.
 
Gdy Jan Paweł II 12 stycznia 1993 r. podczas wizyty ad limina zachęcał biskupów polskich do reaktywowania w Polsce Akcji Katolickiej, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców, a Biskup Toruński Ks. dr Andrzej Suski erygował z dniem 14 września 1996 r. Akcję Katolickiej Diecezji Toruńskiej, bez wahania zadeklarowałem chęć uczestniczenia w tym przedsięwzięciu. Na zebraniu założycielskim, które odbyło się 12 października 1996 r. zostałem wybrany w skład Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej, a w rezultacie ukonstytuowania się – jego sekretarzem.
Pierwszym Prezesem Zarządu został nieżyjący już toruński historyk i dyplomata dr Jan Kostrzak, o którym bp. Suski we wspomnieniu pośmiertnym powiedział: był człowiekiem ideowym, wewnętrznie spójnym, zaprawionym do dialogu, otwartym na nowe sytuacje i przemiany, jakie wówczas następowały. Swoje pomysły, bardzo oryginalne, realizował konsekwentnie i skutecznie.
 
Jednym z takich pomysłów, które podchwyciliśmy z ochotą, była propozycja zorganizowania w Toruniu Wieczorów Dialogu Społecznego. W toku dyskusji i burzy mózgów, w której uczestniczyli, prócz mnie i Jana, nieodżałowany biskup Jan Chrapek, ówczesny Sufragan Toruński i ks. Marek Borzyszkowski, pełniący funkcję Diecezjalnego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej, została wypracowana koncepcja tego przedsięwzięcia jako cyklu spotkań i dyskusji na temat aktualnych problemów życia społeczno-politycznego kraju i regionu. W naszym zamyśle Wieczory miały stać się miejscem spotkań i obywatelskiej debaty przedstawicieli różnych środowisk opiniotwórczych naszego regionu, a także władzy: ustawodawczej, rządowej i samorządowej. Wychodziliśmy z przesłanek, że ta inicjatywa będzie skuteczną formą przełamania społecznej apatii, owocując coraz szerszym kręgiem ludzi twórczo i aktywnie uczestniczących w życiu publicznym.
Jako motto wybraliśmy myśl ks. Waldemara Chrostowskiego Celem dialogu jest poprawa samego siebie i własnego myślenia.
 
Początkowo Wieczory odbywały się w toruńskim Dworze Artusa, gromadząc liczną publiczność; praktycznie śmietankę toruńskiej inteligencji (także technicznej, o którą Jan Kostrzak zabiegał szczególnie), polityków, działaczy społecznych, studentów i licealistów. Formuła spotkania przewidywała wystąpienie zaproszonego gościa poprzedzone krótkim programem artystycznym – dla zbudowania stosownego nastroju, a także promowania młodych toruńskich muzyków. W drugiej części miała miejsce dyskusja, ze względu na dużą frekwencję możliwa tylko w systemie formułowania swoich pisemnych wypowiedzi, które następnie komentował zaproszony gość.
Pierwsze spotkania, zorganizowane z dużym rozmachem, były istotnym wydarzeniem w mieście (trafiały nawet do serwisu PAP i audycji informacyjnych w ogólnopolskich kanałach telewizji publicznej, o lokalnych mediach nie wspominając).
 
Za kadencji Prezesa Jana Kostrzaka odbyły się następujące spotkania:
  • 2 marca 1998 r. z ks. Bp. Tadeuszem Pieronkiem, Sekretarzem Generalnym Episkopatu Polski na temat Kościół Katolicki w Polsce po konkordacie - nadzieje i zagrożenia,
  • 2 kwietnia 1998 r. z Prof. Adamem Strzemboszem, Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego na temat Problemy i zagrożenia polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Po rezygnacji Jana Kostrzaka z funkcji Prezesa Zarządu (związanej z powołaniem Go na stanowisko dyrektora Urzędu Celnego w Toruniu) zostałem mianowany Jego następcą. Za mojej kadencji odbyły się kolejne spotkania w ramach cyklu „Wieczory Dialogu Społecznego”:
  • 1 grudnia 1998 r. z Abp. Szymonem, Ordynariuszem Diecezji Łódzko-Poznańskiej, Sekretarzem Generalnym Episkopatu Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego w Polsce na temat Współczesne prawosławie,
  • 17 lutego 1999 r. z ks. Biskupem Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Michałem Warczyńskim na temat Kościół Ewangelicki dzisiaj,
  • 23 marca 1999 r. z Gen. Ireneuszem Wachowskim, Zastępcą Komendanta Głównego Policji na temat Bezpieczeństwo na co dzień i od święta,
  • 19 kwietnia 1999 r. - dyskusja panelowa na temat encykliki papieskiej Wiara i rozum. W dyskusji udział wzięli czołowi polscy filozofowie: Prof. Prof. Marian Grabowski, Jacek Jadacki, Jerzy Perzanowski, O. Prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP, O. Prof. Jacek Salij OP, Ks. Prof. Andrzej Szostek MIC. Wieczór był imprezą towarzyszącą sympozjum naukowemu organizowanemu przez Instytut Filozofii UMK i WSD na temat Encykliki.
  • 3 listopada 1999 r. z ks. Bp Janem Chrapkiem, Ordynariuszem Diecezji Radomskiej, koordynatorem prac przygotowawczych wizyty apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II na temat Pielgrzym Nadziei - refleksje nad fenomenem pontyfikatu Papieża-Polaka w przededniu nowego tysiąclecia.
  • 3 grudnia 1999 r. z Prof. dr Alicją Grześkowiak, Marszałkiem Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, na temat Obrona życia: zadanie na nowe tysiąclecie.
 
W późniejszym okresie, po upływie mojej kadencji, Wieczory „przeprowadziły się” do Centrum Dialogu Społecznego przy Kurii Biskupiej w Toruniu i przyjęły bardziej kameralny charakter. Oto lista kolejnych spotkań:
  • 16 maja 2002 r. z Prof. dr. hab. Andrzejem Zollem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, na temat Prawa człowieka: utopia czy rzeczywistość?,
  • 8 kwietnia 2003 r. z ks. Bp. Piotrem Jareckim, ówczesnym Krajowym Asystentem Akcji Katolickiej w Polsce, na temat Polityka w stylu chrześcijańskim,
  • 26 czerwca 2003 r. z dr Marią Smereczyńską, pełnomocnikiem ds. rodziny w rządzie Jerzego Buzka, na temat Kondycja rodziny w Europie,
  • 26 listopada 2003 r. z ks. Prof. dr. hab. Waldemarem Chrostowskim na temat Kościół w świecie współczesnym: ewangelizacja - misja - dialog,
  • 28 stycznia 2005 r. z Prof. dr. Jerzym Kropiwnickim, Prezydentem Łodzi, na temat Pułapka socjalna.
  • 12 maja 2009 r. z ks. dr. Tomaszem Dutkiewiczem, adiunktem Wydziału Teologicznego UMK na temat Etyka katolicka wobec kary śmierci. Fakty i nieporozumienia,
  • 25 lutego 2011 r. z ks. Prof. dr. hab. Dariuszem Koteckim, Prodziekanem Wydziału Teologicznego UMK na temat Jan Paweł II - świętość miarą życia chrześcijańskiego,
  • 20 maja 2011 r. z ks. dr Wiesławem Kraińskim, Oficjałem Sądu Biskupiego w Toruniu, na temat Jan Paweł II - Beatyfikacja od strony prawnej.
 
Mam nadzieję, że moja obecna przygoda z dialogiem, którą jest prowadzenie lubczasopisma DZIEDZINIEC DIALOGU przyniesie korzyść zarówno mnie, choćby poprzez, jak chce ks. Chrostowski, poprawę samego siebie i własnego myślenia, jak też bywalcom Salonu 24. Ufam, że każdemu tu zaglądającemu będzie coś podarowane, w myśl refleksji Jana Pawła II Dialog nie jest tylko wymianą myśli, ale zawsze w jakiś sposób wymianą darów.
 
tsole
O mnie tsole

Moje zainteresowania koncentrują się wokół nauk ścisłych, filozofii, religii, muzyki, literatury, fotografii, grafiki komputerowej, polityki i życia społecznego - niekoniecznie w tej kolejności.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura