.
11 obserwujących
86 notek
153k odsłony
  429   0

Szwecja i Finlandia w NATO - Polska bardziej bezpieczna?

- Akces Szwecji i Finlandii do NATO oznacza, że Bałtyk stał się morzem wewnętrznym sojuszu. A Rosja zyskała 1300 kilometrów nowej granicy z NATO. Putin wojną na Ukrainie osiągnął cel odwrotny od zamierzonego. Gościem Igora Janke w Układzie Otwartym jest Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej.

- Putin był zainteresowany tym, żeby NATO się nie rozszerzało. Pakt uzyskał nową witalność, pozyskuje dwóch nowych członków. Dla paktu i dla Polski jest to bardzo korzystne – uważa Parafianowicz. – Wejście dwóch nowych krajów zmienia optykę w basenie Bałtyku. Do tej pory w przypadku agresji Rosji zakładano jedynie odbijanie państw bałtyckich – dodaje.


- Szwecja ma duże zdolności działania w rejonie Bałtyku. To jest państwo, które ma marynarkę wojenną. Liczba wysp wymusza tego typu zbrojenia w tym kraju – mówi dziennikarz. – Szwecja ma zdolności technologiczne, know how, stworzyła od podstaw własny samolot bojowy. Finlandia ma chyba najlepszy na świecie system mobilizacji rezerw. Ich armia może wystawić nawet 300 tys. żołnierzy – dodaje.
- Szwecja i Finlandia są kompatybilne z NATO. Współpracowały z paktem. Tak naprawdę chodzi o artykuł 5 paktu. Oba kraje będą miały absolutną gwarancję, że będą bronione w przypadku zagrożenia. Fascynując jest, że w tej wojnie dokonał się renesans tego artykułu – uważa gość Układu Otwartego. To jest biznes dwustronny każdy ma z tego korzyści - dodaje
Co oznacza dołączenie Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego? Co oznacza wejście tych krajów dla Polski?  Jak przygotowane są armie Szwecji i Finlandii ? Jakie są zdolności mobilizacyjne Finlandii? Czy Erdogan chce zablokować rozszerzenie NATO?O tym wszystkim w rozmowie z Zbigniewem Parafianowiczem w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka