.
14 obserwujących
208 notek
252k odsłony
  1670   0

Jak Ukraińcy postrzegają dziś Polaków, rzeź wołyńską, Rosjan i Niemców.

Prawie ¾ Ukraińców zmieniło zdanie o Polsce na lepsze w ciągu pół roku. To ogromna zmiana. Wcześniej Polska była również dosyć dobrze odbierana na Ukrainie, ale to było około 40%. Dużo osób było neutralnie nastawionych do naszego kraju. Obecnie ponad 80% patrzy na Polskę pozytywnie, dobrze albo bardzo dobrze. Badanie było przeprowadzane jedynie wśród Ukraińców, którzy są na Ukrainie. To świadectwo tego, że Polsce i Polakom udało się zebrać bardzo pokaźny kapitał społeczny na Ukrainie w ciągu tych kilku miesięcy stwierdza Ernest Wyciszkiewicz z Instytutu Mieroszewskiego w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Chcemy zrobić też badanie w Polsce, żeby zrozumieć Polaków i tych Ukraińców, którzy są tutaj. Dowiedzieć się jakie mają doświadczenie. To powie nam też, co Ci ludzie zabiorą do siebie za kilka miesięcy, gdy mam nadzieję, będą mogli już spokojnie wracać do siebie, do domu.

- Myślę, że jest w Polsce świadomość, że Ukraina stabilna politycznie, rządzona w sposób praworządny jest dla nas czymś, co nas ochroni na lata przed tym, co może wyłonić się w Moskwie po prezydent Putinie, bo tego nie wiemy.


W Polsce nie doceniamy tego, że Ukraina jest krajem zdecentralizowanym i aktywność na poziomie lokalnym ma tam zupełnie inny wymiar. Znaczenie władz lokalnych, samorządowych jest zdecydowanie większe niż nam się wydaje. To jest dobre miejsce dla polskiego średniego biznesu. Niekoniecznie tylko wyprawy do Kijowa, aby ustalać coś na wysokim poziomie państwowym, wielkiego biznesu, ale w poszczególnych miejscowościach, obwodach gdzie są ogromne potrzeby inwestycyjne, infrastrukturalne. W takich miejscach Polska ma duży potencjał, ponieważ te regiony często znikają z horyzontu dużych graczy, a my mamy na tym poziomie o wiele większą szansę żeby zaistnieć.

Jak Ukraińcy postrzegają Polaków? Jak zmieniło się to od 24 lutego? Jak zmieniła się opinia Ukraińców o Niemcach i Rosjanach? Co Ukraińcy sądzą o Wołyniu?


Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka