Układ Otwarty Układ Otwarty
540
BLOG

Czy relacje PL-DE mogą być normalne?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Polityka niemiecka jest zideologizowana. Gdyby była racjonalna mielibyśmy mniej problemów. I jako silniejszy partner realizuje swoje ideologie. I to właśnie ta ideologizacja powoduje, że w Polsce zawsze część społeczeństwa i elit będzie nastawiona antyniemiecko – mówi Krzysztof Rak, szef Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

- Niemcy mówiły, że chcą przewodzić Europie, czyli również nami. Chcą, aby pozostałe kraje Europy Środkowej dały zgodę na ich przewodnictwo. Teraz widzimy, że to przewodnictwo spowodowało bardzo duże uszczerbki na naszym bezpieczeństwie – mówi Krzysztof Rak, szef Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, w najnowszym odcinku Układu Otwartego Igora Janke.

Jego zdaniem, Niemcy wskutek swojej polityki względem Rosji są w dużej mierze odpowiedzialne za rosyjską agresję. Dziś wyraźnie widać, że jedyną opcją wobec Rosji była polityka powstrzymywania. Natomiast elity niemieckie przez ostatnie 30 lat wmawiały wszystkim, że wiedzą lepiej i stabilizację w Europie można osiągnąć tylko z Rosją. Efektem tej polityki jest brak stabilizacji i pełnoskalowa wojna – uważa Rak. Podkreśla jednak, że nie możemy całą winą obarczać Niemcy.

Igor Janke zauważa, że napięcie polsko-niemieckie nie zaczęło się w związku z wojną. Było ono od dawna obecne zarówno po jednej jak i po drugiej stronie. Zwłaszcza od kiedy rządy w Polsce sprawuje prawica. Zaznacza, że niemiecka elita polityczna nie uznawała polskiej prawicy i jej nie rozumiała. Po części wynika to z faktu, że wśród polskich konserwatystów częste było silne antyniemieckie nastawienie.

- Moim zdaniem problem w takich relacja, kiedy mamy do czynienia z silniejszym partnerem, zaczyna się od różnicy potencjałów uważa Rak. - Trudno na samym początku doprowadzić równych relacji partnerskich. Prawda jest taka, że Niemcy od 30 lat grają na jedno ze skrzydeł politycznych. To jest po części nasza wina, ale też wina naszych partnerów. To na pewno nie wpływa pozytywnie na nasze relacje, kiedy jedna strona polityczna jest odrzucana ze względu na poglądy. Polityka niemiecka jest zideologizowana. Gdyby była racjonalna mielibyśmy mniej problemów. I jako silniejszy partner realizuje swoje ideologie. I to właśnie ta ideologizacja powoduje, że w Polsce zawsze część społeczeństwa i elit będzie nastawiona antyniemiecko – mówi Krzysztof Rak.

Na czym polega główny problem między Polską, a Niemcami? Czy stosunki polsko-niemieckie mogą być normalne? Czy jest potencjał do tego, abyśmy byli równymi partnerami? Na te pytania w programie odpowiada Krzysztof Rak.---

Posłuchaj na Spotify.

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka