- W Polsce istnieją kontakty polityczne z opozycją wobec prezydenta Zełenskiego, która konsekwentnie krytykuje jego słowa i działania. Zarówno w mediach społecznościowych na Ukrainie, jak i w samym społeczeństwie ukraińskim, pojawiły się znaczne wątpliwości co do uzasadnienia takiej linii postępowania w stosunku do sojusznika, który okazał się niezwykle pomocny w sytuacjach krytycznych - mówi Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie.
- Mamy kilka opcji oddziaływania. Oprócz ukraińskiego parlamentu, Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, pełni rolę odpowiedzialną za kontakty Parlamentu Europejskiego z Ukrainą. Dlatego odbywają się różne spotkania, w tym także z przedstawicielami opozycji ukraińskiej. Warto również kierować nasze przesłanie w ich stronę - uważa były ambasador.
Igor Janke zauważa, że niektórzy polscy komentatorzy, szczególnie ci z prawej strony politycznego spektrum, twierdzą, że Polska została "ograną" przez Niemcy. Niemniej jednak, zdaniem Janke, wszystkie te wydarzenia mogą przynieść Polsce korzyści. Jeśli Stany Zjednoczone wyrażają wolę, aby Ukraina dołączyła do NATO, ale jednocześnie stawiają twarde warunki dotyczące walki z korupcją, może to być korzystne również dla Polski. Według niego, jeśli Ukraina skutecznie rozprawi się z korupcją, stanie się wiarygodnym partnerem i atrakcyjnym miejscem do prowadzenia interesów.
- W dłuższej perspektywie, to powinno przynieść korzyści zarówno Polsce, jak i Ukrainie. Trójkąt Lubelski i idee opierające się na wspólnej przeszłości, zagrają i zepną nas z Ukrainą. Wszystko to będzie miało miejsce pod parasolem NATO - mówi.
- Dajmy prezydentowi Zełenskiemu szansę na wysłuchanie także opinii swojej opozycji i podjęcie działań w celu poprawy relacji z Polską. Polska jest równie istotna dla Ukrainy, jak Ukraina jest istotna dla całego wschodniego skrzydła NATO. Wierzę, że poprzez współpracę możemy wspólnie stworzyć nowe geopolityczne centrum Europy, które będzie silne i skutecznie przeciwdziałać jakimikolwiek neoimperialnym aspiracjom ze strony Rosji - zaznacza gość Układu Otwartego.
Z czego wynikają napięcia w relacjach polsko-ukraińskich? Czy konflikt zbożowy musiał urosnąć do takich rozmiarów? Czy Zełenski ulega wielkiemu biznesowi i oligarchom? Dlaczego Berlin postanowił zmienić swoją politykę? Co przekonało Zełenskiego do zaatakowania Polski na forum ONZ? Jak Polska może wyjść z napięcia z Ukrainą? Czy powinniśmy prowadzić politykę warunkową wobec Ukrainy? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka