- Rosyjska armia jest konsekwentna i projektowana do długiej oraz trudnej wojny. Klasycznie, życie żołnierza dla Rosji jest mało istotne. Gen. Załużny przyznał, że w każdym innym kraju te 200 tys. czy 300 tys. osób, które zginęły na froncie po stronie rosyjskiej spowodowałyby kryzys polityczny lub zakończenie wojny – mówi Wojciech Konończuk, dyrektor OSW.
- Niektórzy obserwatorzy z Zachodu również zakładali, że znaczne straty będą miały pewne konsekwencje polityczne. Jednak zaskakuje mnie zdziwienie Generała Załużnego, gdyż z jego znajomością tradycyjnej sztuki wojennej rosyjskiej nie powinno to być dla niego zaskoczeniem - twierdzi.
- Uważam, że ta sytuacja się nie zmieni. Życie żołnierza nigdy nie miało dużej wartości i nie będzie miało. Rosja boryka się z trudnościami w pozyskiwaniu nowych rekrutów po mobilizacji jesienią roku dwudziestego drugiego, a kolejnej mobilizacji jeszcze nie ogłoszono. Niemniej jednak, Rosjanie byli w stanie zapełnić stanowiska rekrutami, więźniami lub grupą Wagnera. Wydaje się jednak, że te źródła wyczerpują się, co staje się problemem, zwłaszcza wobec ogromnych strat. Mimo sezonu zimowego, codziennie Ukraińcy meldują o ogromnych stratach przeciwnika. Jednak Rosja nadal dysponuje zasobami ludzkimi znacznie przewyższającymi Ukrainę i będzie po nie sięgać - uważa dyrektor OSW.
- Amunicji też raczej nie zabraknie. Przemysł rosyjski działa na pełnych obrotach. Poza tym amunicje Rosji dostarcza Korea Północna. Brakujący sprzęt jak na przykład drony wojskowe Rosjanie są w stanie sobie kupić albo wręcz przenieść częściowo produkcję z Iranu w okolice Uralu. Komponenty do produkcji własnych dronów są dostarczane z Chin. Rosja jest w stanie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, zarówno produkując je samodzielnie, jak i importując je od państw quasi-sojuszniczych, mając nadzieję, że to wystarczy do kontynuacji wojny tak długo, jak to będzie konieczne - zaznacza.
- Putin jest przekonany, że zarówno armia rosyjska, jak i cała Rosja, wykażą znacznie większą wytrzymałość niż państwa zachodnie. Dlatego Rosja liczy na to, że będzie bardziej konsekwentna i Zachód mrugnie pierwszy - dodaje.
Co się stało z Rosją w 2023 roku? W jakim jest stanie? Czy nastroje społeczne w Rosji się zmieniają? Jak bunt Prigożyna wpłynął na elity rosyjskie? Co sankcje zmieniły w rosyjskiej gospodarce? Na ile zmienił się przemysł zbrojeniowy? Czy Putin byłby skłonny do negocjacji pokojowych? Jak wygląda dziś rosyjska armia? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka