Układ Otwarty Układ Otwarty
176
BLOG

Dlaczego przegrywa w oczach światowej opinii publicznej?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka Obserwuj notkę 7
- Przywódcy Izraela i społeczeństwo izraelskie zdają sobie sprawę, że dla odstraszania potencjalnych agresorów, takich jak Iran, Izrael nie może zachowywać się w stosunku do Hamasu w sposób typowy europejski. Izrael musi posłużyć się asymetryczną siłą, aby skutecznie przywrócić utracone wartości odstraszania po zdarzeniach z siódmego października - mówi Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

- Izraelczycy są świadomi wydarzeń w Strefie Gazy, co jest szczególnie zauważalne wśród centrowej i lewicowej części społeczeństwa. Jednak równocześnie rozumieją, że toczy się tutaj wojna kognitywna, skupiająca się na kształtowaniu świadomości i budowaniu światopoglądu. Palestyńczycy są w tym bardzo dobrzy - zaznacza.

Izraelscy eksperci prawa międzynarodowego wyjaśniają, że ofiary cywilne są niestety nieuniknionym kosztem tej wojny. Zgodnie z prawem międzynarodowym dotyczącym konfliktów zbrojnych, obiekt zamieszkiwany przez ludność cywilną, jeżeli jest wykorzystywany w celach wojskowych, przestaje być traktowany jako obiekt cywilny. 

- Izraelczycy podkreślają aspekt, który często nie znajduje odpowiedniego miejsca w europejskich mediach – mianowicie w jakim stopniu Hamas również jest odpowiedzialny za ofiary cywilne w Strefie Gazy. Izraelczycy często mówią o tarczach z żywych ludzi, co nie jest jedynie propagandą. Warto zauważyć, że Hamas od wielu lat sprawuje władzę w Strefie Gazy. Organizacja przetrwała, była zdolna do pobierania podatków, ale jednocześnie skupiała swoje zasoby na rozbudowie infrastruktury podziemnej oraz zasobów militarnych, pozostawiając w tyle programy prospołeczne - podkreśla Bryc.

- Palestyńczycy poprawili swoje zdolności uzasadnienia swoich racji w mediach, zwłaszcza społecznościowych. W międzyczasie Izraelczycy popełniali wiele błędów, ograniczając na przykład dostęp do informacji podczas konfliktu, pozwalając jedynie wybranym dziennikarzom na towarzyszenie i tylko w wyznaczonych miejscach - uważa.

- Kolejnym aspektem jest prawdopodobnie wpływ mediów społecznościowych, które kierują się nie tyle szacunkiem dla faktów, co przede wszystkim dla emocji. Obecnie emocje są po stronie palestyńskiej - dodaje gość Igora Janke.

Co się dzieje w Izraelu? Jak Izrael się zmienił od 7 października? Jak wygląda codzienne życie w Izraelu? Czy Izrael się zjednoczył? Dlaczego Izrael przegrywa w oczach światowej opinii publicznej? Czy Izrael osiągnie zamierzone cele? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka