Układ Otwarty Układ Otwarty
66
BLOG

Jaki będzie sport za 10 lat?

Układ Otwarty Układ Otwarty Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
- W Polsce branża sportu nie jest traktowana jako odrębny sektor technologii. Uważa się, że sport jest częścią zdrowego żywienia, aplikacji medycznych, może inżynierii. Nie wyróżniamy sportechu, który jest tak naprawdę osobną branżą – Michał Żukowski, prezes Innteo oraz wiceprezes PZPN Invest S. A.

- Postrzegam dziedzinę sportu podobnie jak branżę zbrojeniową, gdzie projekty obronne, zwłaszcza w USA, są źródłem innowacji, które później znajdują zastosowanie w dziedzinach cywilnych. Dlatego powinniśmy spojrzeć na sport jako technologię, która jest innowacyjna i ma zastosowanie dla profesjonalistów – uważa Żukowski.

Edi Pyrek zastanawia się, czy w takim razie w Polsce istnieją startupy oraz specjaliści zdolni konkurować na arenie globalnej.

Michał Żukowski zabrał kilka najlepszych polskich startupów związanych z technologią piłkarską do Kataru na spotkanie z szefem technologii i innowacji FIFA, Johannesem Holzmüllerem, do Kataru. - Feedback był bardzo pozytywny. Johannes Holzmüller tym co zaprezentowaliśmy, przeznaczając na spotkanie więcej czasu niż początkowo planowano. Jednym z wyróżniających się projektów jest spółka ReSpo Vision, która opiera się na podobnej technologii co howkeeye, ale jest możliwa do zrobienia z jednej kamery. ReSpo Viosion robi modele 3D w piłce nożnej, czyli jest w stanie z jednej kamery odwzorować model 3D zawodnika z 50 punktów na jego ciele. To może mieć zastosowanie w analityce sportowej, ale również w telewizji, gdzie można przedstawić wydarzenia na boisku z perspektywy konkretnego zawodnika. Na przykład, kiedy Lewandowski strzela z szesnastego metra w stronę bramki, w modelu 3D kamera może być ustawiona na oku Lewandowskiego, czyli można pokazać, co piłkarz widział w danym momencie, gdzie była piłka, czy inni zawodnicy – zaznacza.

- Był też z nami Q-LAC, który jest jedyny startupem na świecie, który opracował technologię pomiaru stężenia kwasu mlekowego bezinwazyjnie i w czasie rzeczywistym. Tradycyjne metody pobierania krwi zostały zastąpione małym czujnikiem wszytym w materiał, co pozwala obiektywnie monitorować kondycję fizyczną sportowców i pomaga podjąć decyzję, kiedy należy go zmienić – dodaje gość Ediego Pyrka.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego: 


---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie