Układ Otwarty Układ Otwarty
114
BLOG

Nowe technologie przyczyną depresji i stanów lękowych?

Układ Otwarty Układ Otwarty Społeczeństwo Obserwuj notkę 7
- Bardzo ważne jest rozwijanie ogólnej świadomości indywidualnie oraz zdolności rozpoznawania pułapek, jakie nasz własny umysł stawia przed nami, a także umiejętność skutecznego unikania pewnych pokus. Powszechnym problemem stało się używanie, w sposób szkodliwy internetu, przede wszystkim nowe technologie pod postacią social mediów, oglądania pornografii, gaming stają się ogromnym problemem – mówi dr Paweł Holas, psychiatra, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.

- To wynika z tego, że łatwo ulegamy pewnym powierzchownym pragnieniom, zwłaszcza gdy nie zdajemy sobie sprawy z funkcjonowania naszego umysłu. Kiedy pozostawiamy nasz umysł samemu sobie, bez świadomości jego mechanizmów, staje się on potencjalnie groźny dla nas – uważa.

- To, co może nam znacznie pomóc na poziomie indywidualnym i globalnym, to powrót do prostych, prastarych metod poznawania ludzkiego umysłu i świadomości, a także dbanie o dobrostan poprzez praktyki medytacyjne i ćwiczenia uważności. Te techniki mają potencjał zmiany nas jako jednostek, zwiększając poczucie bliskości i jedności z przyrodą oraz innymi ludźmi. Dodatkowo, wpływają na rozwijanie zachowań altruistycznych, współczucia oraz wskaźników mądrości – twierdzi.

- Chodzi mi o to, aby nieco poluzować nasze poczucie "ja" jako centralnego sprawcy wszystkiego – zaznacza gość Ediego Pyrka.

- Indywidualizm, rozumiany jako podmiotowość zakłada, że moje pragnienia są trwałe i odzwierciedlają moją wolę, czyli stały element, nie podlegający pewnej dynamice. W ramach tego podejścia czujemy się oddzieleni od innych, co może odznaczać się świadomym bądź nieświadomym poczuciem wyższości. Często występują przy tym tendencje do podnoszenia własnej grupy i deprecjonowania innych, co jest związane z polaryzacją społeczną – dodaje.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo