Układ Otwarty Układ Otwarty
388
BLOG

Prof. Andrew Michta: Pomoc szybko nadchodzi. Zachód musi mieć strategię wygranej z Rosją

Układ Otwarty Układ Otwarty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
- W ciągu ostatnich 4 lat mieliśmy 3 wypadki, co jest bardzo niepokojące, kiedy odstraszanie po prostu nie zadziałało: konflikt na Ukrainie, atak Hamasu oraz napięcia między Iranem a Izraelem – mówi prof. Andrew Michta, dyrektor Scowcroft Strategy Initiative, Atlantic Council.

- W 2022 roku, gdy Rosja miała rozpocząć wojnę, ujawniliśmy ogromne ilości tajnych materiałów, aby przekazać Rosjanom komunikat: wiemy, co robicie, śledzimy każdy wasz ruch, więc przestańcie. Niestety, ta strategia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ataku Hamasu na Izrael. Groźby Zachodu nie działają już odstraszająco – uważa.

- Każdy incydent, w którym zawodzi nasza strategia odstraszania, podnosi poprzeczkę dla osiągnięcia krytycznego momentu. Odpowiemy na niego, ale koszty i ryzyko będą znacznie większe. W tej chwili my strzelamy w strzały, a nie w łuczników – podkreśla.

- Kiedy w 2015 Turcy zdecydowali się zestrzelić rosyjski samolot Rosja to odebrała w sposób bardzo prosty, Rosja rozumie siłę. Erdogan się postawił. Innym przykładem jest sytuacja, gdy amerykański dron operujący w międzynarodowej przestrzeni został zneutralizowany przez rosyjski myśliwiec Su. Moim zdaniem, ta sytuacja natychmiast kwalifikowała się do zestrzelenia tego samolotu. Chodzi tutaj nie o eskalację, lecz o to, aby nasza ściana nie miała miękkich punktów – zaznacza prof. Michta. 

Zdaniem gościa Igora Janke w każdym przypadku naruszenia terytorium któregokolwiek państwa NATO, odpowiedź powinna być stanowcza. Prof. Michta uważa, że Rosja prowadzi grę, w której udaje, że coś jej nie wyszło, to jest testowanie. Bez względu czy to pocisk leci na obszar Finlandii czy państw bałtyckich, Polski czy Rumunii, jest to obszar terytorium NATO. Naruszenie tych granic daje pełne prawo do odpowiedzi zdecydowanej, jaka powinna być podjęta, dodaje.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka