Układ Otwarty Układ Otwarty
237
BLOG

Marcin Wyrwał:Czy polski żołnierz jest dobrze wyszkolony i chroniony?

Układ Otwarty Układ Otwarty Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
- W okolicach wsi Dubicze Cerkiewne, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, żołnierze opowiadają, że praktycznie nie ma warty, podczas której nie doszłoby do jakiejś prowokacji ze strony służb białoruskich lub rzucania w ich kierunku różnymi rzeczami. Białoruscy strażnicy graniczni przeładowują broń na widok polskich żołnierzy – mówi Marcin Wyrwał.

- Gazeta Wyborcza chyba jako pierwsza opublikowała artykuł, w którym stwierdzono, że żołnierze strzelali, mimo że nie byli w stanie zagrożenia. Jednocześnie w tym samym artykule napisano, że w dwóch miejscach migranci rozgięli płot i próbowali przejść, co wskazuje, że szykowali się do stworzenia takiego zagrożenia – podaje Wyrwał.

- Jeden z żołnierzy z tej brygady napisał do mnie: "Piszą, że nie było zagrożenia, ale jak wcześniej jeden z żołnierzy dostał w policzek dzidą, dwóm połamali ręce, jednemu uszkodzili czaszkę, to wszystko jest w porządku?" To są słowa tych żołnierzy – zaznacza.

- Zadałem ministerstwu pytanie i czekam na odpowiedź, ilu rzeczywiście mamy rannych i poszkodowanych, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Rozmawiając z wieloma żołnierzami, wszyscy mówią mniej więcej to samo: "Jesteśmy tutaj w totalnym stresie, pod presją, i cały czas mamy z tyłu głowy, że możemy w każdej chwili mieć do czynienia z żandarmerią” – relacjonuje dziennikarz.

- Problem z Żandarmerią Wojskową nie pojawił się w marcu, kiedy aresztowano trzech żołnierzy. Prokuratura Wojskowa i ŻW to dwie najbardziej krytykowane instytucje w wojsku. Minister obrony, Kosiniak-Kamysz, podał, że w ciągu ostatnich 2-3 lat doszło do 570 przypadków zakuwania żołnierzy w kajdanki. Zapytałem ŻW i prokuraturę, w ilu z tych przypadków postawiono żołnierzom realne zarzuty, ale nie otrzymałem odpowiedzi, ponieważ takie statystyki nie są prowadzone – twierdzi gość Igora Janke.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo