Układ Otwarty Układ Otwarty
744
BLOG

Le Pen idzie po władzę

Układ Otwarty Układ Otwarty Francja Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
- Marine Le Pen przeprowadziła głęboką transformację Frontu Narodowego. Przede wszystkim stała się mniej kontrowersyjna i zrzuciła zarzuty związane z antysemityzmem, które ciągnęły się za jej ojcem. Dodatkowo, Marine Le Pen początkowo skierowała swoją politykę na kwestie socjalne, co pomogło jej zyskać szersze poparcie – mówi Kacper Kita.

- Od kryzysu finansowego z 2008 roku Marine Le Pen zdecydowanie skierowała swoją politykę na krytykę globalizacji, swobodnego przepływu ludzi i kapitału, starając się odebrać wyborców socjalistom, zwłaszcza na prowincji i w klasie robotniczej. Dziś 65% robotników popiera Marine Le Pen, a ona cieszy się bardzo wysokim poparciem wśród grup zawodowych, takich jak kierowcy zawodowi. Skupiła się na budowaniu swojego poparcia w mniejszych miejscowościach, często podejmując problemy takie jak brak usług publicznych i obecności państwa w tych rejonach – stwierdza.

Kacper Kita zaznacza, że Marine Le Pen na poziomie socjotechnicznym zaczęła prezentować się znacznie lepiej niż jej ojciec. Według niego pokazuje się jako ciepła, sympatyczna ciocia, reprezentantka ludu francuskiego przeciwko egoistycznym, globalistycznym elitom. Jednak Kita zauważa, że Le Pen jest również beneficjentką politycznego zużycia się francuskich elit oraz narastającego niezadowolenia z państwa, spowodowanego między innymi wzrastającą przestępczością.

- Jeśli porównamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego teraz i 5 lat temu, poparcie dla Frontu Narodowego wśród mężczyzn wzrosło o 3 punkty procentowe, a wśród kobiet aż o 13 punktów procentowych. To właśnie kobiety stanowią ogromną część tego wzrostu poparcia. Marine Le Pen, będąc kobietą, zrzuciła garb skrajnej prawicowości i dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów socjotechnicznych stała się bardziej akceptowalna dla kobiet – twierdzi gość Igora Janke.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka