Układ Otwarty Układ Otwarty
959
BLOG

Zaskakujące wyniki wyborów we Francji. Bez Macrona nie da się rządzić

Układ Otwarty Układ Otwarty Francja Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
- Mélenchon to oryginalna mieszanka poglądów – ciekawa, ale niebezpieczna. Wyraźnie robotniczy, antykapitalistyczny, pozytywnie odniosi się do Hugo Chaveza i Fidela Castro. Mocno akcentuje kwestie socjalne, co przynosi mu wysokie wyniki wśród uzwiązkowionych robotników – mówi Kacper Kita.

- Mélenchon, ze względu na komponent socjalny, cieszy się wysokim poparciem wśród pracowników budżetówki, na przykład nauczycieli, którzy są również nadreprezentowani wśród jego działaczy. Pracownicy sektora publicznego częściej głosują na Mélenchona, natomiast ci z sektora prywatnego częściej wybierają Le Pen – podkreśla.

- Jest on także wyborem w dużej mierze mniejszości etnicznych. W poprzednich wyborach prezydenckich 70% muzułmanów zagłosowało na niego. Wzrost poparcia w dużej mierze opiera na mobilizowaniu tego elektoratu. W wyborach do Parlamentu Europejskiego tylko 41% muzułmanów poszło zagłosować, podczas gdy wśród praktykujących katolików było to 78%. Mélenchonowi prawdopodobnie udało się zmobilizować elektorat muzułmański na haśle: Le Pen, skrajna prawica, czyli antyimigrancka i antymuzułmańska. Również na hasłach antyizraelskich stara się konsekwentnie mobilizować. Deklaruje, że trzeba walczyć z islamofobią, nałożyć sankcje na Izrael, ponieważ Izrael prowadzi ludobójstwo w Palestynie. W dość ostrym tonie stwierdził, że tak zwani rdzenni Francuzi są problemem dla spoistości społecznej i to oni powinni się dostosować, a wcześniej w wyborach prezydenckich rzucił hasło kreolizacji Francji – twierdzi Kita.

Warto wspomnieć, że ma Mélenchon antyamerykańskie i antynatowskie poglądy. W poprzednich wyborach prezydenckich promował hasło wyjścia z NATO. Kiedy w Polsce umieszczano rakiety, mówił, że to prowokowanie Rosji. Z kolei po aneksji Krymu pisał, że przynajmniej Krym nie wpadnie w ręce NATO.

- Był również krytyczny wobec wsparcia dla Ukrainy. W kontekście wypowiedzi Macrona o wysłaniu wojsk na Ukrainę bardzo ostro sprzeciwiał się temu pomysłowi. Deklarował, że Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, ale Rosja również potrzebuje gwarancji, że NATO jej nie zaatakuje – dodaje.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---


Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka