- Mówimy o dwóch krajach dysponujących jednymi z największych armii świata. Z jednej strony prawie półtora miliona żołnierzy, z drugiej – ponad 600 tysięcy. Oba państwa posiadają broń nuklearną, rakiety balistyczne do jej przenoszenia oraz nowoczesne systemy uzbrojenia — komentuje Patryk Kugiel z PISM.
- Pakistan przez wiele lat otrzymywał uzbrojenie głównie ze Stanów Zjednoczonych, natomiast Indie tradycyjnie kupowały broń w Związku Radzieckim, a później w Rosji. W ostatnich latach New Delhi coraz częściej sięga po dostawy z USA i krajów europejskich, w tym zwłaszcza z Francji - zaznacza.
- Oba państwa dysponują jednymi z największych sił pancernych na świecie — po stronie Indii to ponad 4000 czołgów, po stronie Pakistanu około 2000. Przewaga Indii jest widoczna we wszystkich rodzajach sił zbrojnych: w lotnictwie, marynarce wojennej, artylerii i wojskach pancernych. Indyjskie wojsko jest co najmniej dwukrotnie liczniejsze, lepiej wyposażone i lepiej zorganizowane. Dlatego Pakistan, mając świadomość tej dysproporcji, postrzega broń nuklearną jako kluczowy element odstraszania i gwarancję przetrwania w razie konfliktu z silniejszym sąsiadem - twierdzi Kugiel.
- Oba kraje mają za sobą burzliwą historię, naznaczoną licznymi wojnami. Indie od lat oskarżają Pakistan o wspieranie transgranicznego terroryzmu, w tym organizacji kaszmirskich działających na terenie całego kraju. W obliczu poważnego ataku terrorystycznego na terytorium Indii, można było przewidzieć, że dojdzie do eskalacji ze strony Delhi. W skrajnym scenariuszu taki konflikt mógłby przerodzić się w wojnę nuklearną - uważa.
- Droga do takiego scenariusza jest bardzo daleka, jednak dla Pakistanu, przy słabszych siłach konwencjonalnych, broń nuklearna stanowi ostateczną gwarancję przetrwania. Islamabad mógłby zdecydować się na jej użycie wyłącznie w przypadku poważnego zagrożenia — na przykład konwencjonalnej wojny lub ofensywy lądowej, która bezpośrednio zagrażałaby istnieniu państwa - podkreśla ekspert PISM.
Cała rozmowa na YouTube:
---
Zachęcam do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i Discordzie oraz otrzymują newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej prasy.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka