0 obserwujących
7 notek
2774 odsłony
  67   0

[Białystok] Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił:

"
  Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści, sieje spustoszenie psychiczne. Chaos i demoralizacja przybrały rozmiary klęski. Historia oceni nasze działania. Awanturnikom trzeba skrępować ręce. Rada Państwa, w          zgodzie z postanowieniami konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. 
"

Jak to się stało, że człowiek wywodzący się z rodziny ziemiańskiej, zesłany w roku 1940 z rodziną na Syberię, czterdzieści lat później wypowie słowa: "(...)sojusz polsko-radziecki jest, i pozostanie, kamieniem węgielnym polskiej racji stanu."?

W najbliższą niedzielę, w 28 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie w pierwszej politycznej biografii Wojciecha Jaruzelskiego nakręconej przez pp. Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna. Zaraz po filmie, przedstawiciel białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, p. mgr Marcin Markiewicz, przedstawi losy podlaskiej opozycji w czasie stanu wojennego.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE!


Niedziela, 13 grudnia 2009 r.:

13:00 - Początek spotkania.
13:10 - Przedpremierowy autorski pokaz filmu „Towarzysz Generał”, scenariusz i reżyseria: Robert Kaczmarek, Grzegorz Braun.
14:30 - mgr Marcin Markiewicz, Instytut Pamięci Narodowej, prelekcja pt.: „Losy podlaskiej opozycji w okresie stanu wojennego”.
15:20 - Wspólna dyskusja.
17:00 - Zakończenie spotkania.

Kawiarnia Elida
Białystok, ul. św. Rocha 14A

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura