Tomasz Urbaś Tomasz Urbaś
887
BLOG

Rekordowe bezrobocie w Europie

Tomasz Urbaś Tomasz Urbaś Gospodarka Obserwuj notkę 11

Eurostat opublikował dane o bezrobociu w Unii Europejskiej w styczniu 2012 r. Stopa bezrobocia wzrosła do 10,7 % (strefa euro 17 krajów) oraz 10,4 % (27 krajów) i wprost wystrzeliwuje w górę w tempie przypominającym 2008 r.

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej

Źródło: Eurostat.

Poziom bezrobocia na przełomie III i IV kwartału 2011 r. przekroczył maksimum obecnego kryzysu odnotowany na przełomie I i II kwartału 2010 r.

Rosnące bezrobocie to kolejny sygnał po informacjach o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (Europa zmierza do Wielkiego Kryzysu? Paniczny druk 530 mld euro przez EBC) świadczący o rosnącym prawdopodobieństwie wystąpienia kryzysu gospodarczego o rozmiarach przekraczających Wielki Kryzys 1929 r. Wzrost liczby bezrobotnych przekłada się na mniejszą konsumpcję (spadek dynamiki PKB) oraz rosnące wydatki budżetowe - zasiłki (zaostrzenie kryzysu zadłużeniowego).

Rekordowa stopa bezrobocia występuje w Hiszpanii 23,3 % i Grecji 19,9 %. Najbardziej dotknięta bezrobociem jest młodzież. W Hiszpania pozostaje bez pracy 49,9 % młodzieży w wieku poniżej 25 lat,  Grecji 48,8 % (ostatnie dane z listopada 2011 r.!) i w Słowacji 36 %. Polska młodzież szybko dołącza do tej „czołówki” Stopa bezrobocia wśród młodych Polaków sięga już rekordowych 27,5 %. Młodzi, jako najbardziej dotknięci kryzysem są w awangardzie protestów społecznych. W Polsce po Marszu Niepodległości, protestach antyACTA, od pierwszego dnia wiosny rozpoczyna się kolejna fala sprzeciwu wobec nieudolnych rządów – Dzień Gniewu.

Urodzony w 1970 w Gdyni. Żonaty, ojciec trzech synów. Absolwent Finansów i Bankowości Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista prawa nieruchomości. Od 1998 wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. Nagrody i wyróżnienia: 1987 finalista Olimpiady Fizycznej 1993 Nagroda rektora UG II stopnia 1994 Nagroda rektora UG I stopnia 1995 I lokata ukończenia studiów na UG 1995 wyróżnienie w konkursie „Rzeczpospolitej” oraz Coopers & Lybrands na artykuł o kierunkach rozwoju gospodarki polskiej do 2005. Miłośnik książek, nauk ścisłych i historii.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka