0 obserwujących
100 notek
156k odsłon
887 odsłon

Rekordowe bezrobocie w Europie

Wykop Skomentuj11

Eurostat opublikował dane o bezrobociu w Unii Europejskiej w styczniu 2012 r. Stopa bezrobocia wzrosła do 10,7 % (strefa euro 17 krajów) oraz 10,4 % (27 krajów) i wprost wystrzeliwuje w górę w tempie przypominającym 2008 r.

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej

Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej

Źródło: Eurostat.

Poziom bezrobocia na przełomie III i IV kwartału 2011 r. przekroczył maksimum obecnego kryzysu odnotowany na przełomie I i II kwartału 2010 r.

Rosnące bezrobocie to kolejny sygnał po informacjach o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (Europa zmierza do Wielkiego Kryzysu? Paniczny druk 530 mld euro przez EBC) świadczący o rosnącym prawdopodobieństwie wystąpienia kryzysu gospodarczego o rozmiarach przekraczających Wielki Kryzys 1929 r. Wzrost liczby bezrobotnych przekłada się na mniejszą konsumpcję (spadek dynamiki PKB) oraz rosnące wydatki budżetowe - zasiłki (zaostrzenie kryzysu zadłużeniowego).

Rekordowa stopa bezrobocia występuje w Hiszpanii 23,3 % i Grecji 19,9 %. Najbardziej dotknięta bezrobociem jest młodzież. W Hiszpania pozostaje bez pracy 49,9 % młodzieży w wieku poniżej 25 lat,  Grecji 48,8 % (ostatnie dane z listopada 2011 r.!) i w Słowacji 36 %. Polska młodzież szybko dołącza do tej „czołówki” Stopa bezrobocia wśród młodych Polaków sięga już rekordowych 27,5 %. Młodzi, jako najbardziej dotknięci kryzysem są w awangardzie protestów społecznych. W Polsce po Marszu Niepodległości, protestach antyACTA, od pierwszego dnia wiosny rozpoczyna się kolejna fala sprzeciwu wobec nieudolnych rządów – Dzień Gniewu.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale