11 obserwujących
146 notek
154k odsłony
188 odsłon

Dyplomacja funeralna z Gazpromem w tle

Wykop Skomentuj20

Uroczystości pogrzebowe dyktatorów bywają niezwykle trudne dla dyplomacji, która musi wyważać wszelkie niuanse związane z obecnością, lub nieobecnością wysokich dostojników państwowych. W przypadku Fidela Castro przez dziesięciolecia sprawującego despotyczną władzę nad niezbyt ważną gospodarczo, ale istotną geopolitycznie Kubą, po jego ustąpieniu i przekazaniu władzy bratu Raulowi, wydawało się że problemów ze składami delegacji państwowych nie będzie. Wystarczyliby zapewne ministrowie lub wiceministrowie spraw zagranicznych. Jednak Castro był kimś tak wyjątkowym, iż pomimo reputacji zwyczajnego zbrodniarza, zyskał uznanie w oczach wielu obecnie urzędujących głów państw i ważnych polityków.

Pokolenie ’68, które opanowało znaczną część obecnej sceny politycznej, było swojego czasu zakochane w El Comandante, ikonie światowej rewolucji i symbolu oporu wobec amerykańskiego imperializmu. Jakoś obecnie przechrzczonym na liberalizm komunistom nie przeszkadzała ówczesna ścisła zależność Kuby od ZSRR i nędza ludzi uwięzionych na wyspie nazywanej sowieckim lotniskowcem. Nie przeszkadzała wtedy, więc z perspektywy lat i nieuchronnie nadchodzącej demencji Fidel Castro został uznany za „bohatera dla wielu” przez Claude’a Junckera i „człowieka zdeterminowanego i ważną postać historyczną” przez Federikę Mogherini. Można kompromitować się na wiele sposobów.

Natomiast rzecznik rządu RFN Steffen Seibert najpierw nazwał odważnie Fidela Castro „kontrowersyjną postacią”. A potem stwierdził: „Jego rewolucja miała przynieść Kubie prawdziwą niepodległość. Tymczasem na dziesięciolecia związała kraj i jej mieszkańców systemem politycznego ucisku”. Tu już Seibert był bliższy prawdy, a jeśli tak, to jak wybrnąć dyplomatycznie z udziałem polityków niemieckich w uroczystościach? I tu absolutne zaskoczenie. Na Kubę wybierze się bowiem nie kanclerz Merkel, nie ustępujący prezydent Gauck, ale obecny pracownik Gazpromu, były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. 

cytat za: http://www.dw.com/pl/zaskakująca-decyzja-berlina-ws-pogrzebu-castro/a-36573058

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale