0 obserwujących
29 notek
30k odsłon
2549 odsłon

Rosjanie bogatsi od Polaków

Wykop Skomentuj83

Dane z 2012 roku. Rosja wyprzedziła Polskę pod względem dochodu krajowego na obywatela. Bogatsi od nas są też obywatele republik bałtyckich.

Ranking 214 krajów (brane pod uwagę były populacje powyżej 30 tys. obywateli) ułożony jest według czterech kategorii: za kraje biedne uchodzą te z GNI (Gross National Income) na osobę mniejszym niż 1035 dol.; średnio biedni mają dochody miedzy 1036-4085 dol.; średnio bogaci - 4086-12615 dol. a bogaci powyżej 12616 dol..Do tej ostatniej grupy awansowała na 73 miejsce Rosja (12,7 tys. dol.), wyprzedzając Polskę (12,67 tys. dol.). Do tej samej grupy dołączyło Litwa (62 miejsce), Chile (67)  i Urugwaj (69). Z grona bogatych wypadły natomiast Węgry (77).

Oczywiście w 2013 roku Rosjanie jeszcze bardziej nas wyprzedzą. Wielu teraz napisze: ale u nich dochód jest dzielony nie tak równo jak u nas. I tu małe zaskoczenie. U nas oprócz niższych dochodów jest też większy statystyczny dług gospodarstw domowych, również tzw. szara strefa gospodarki jest w Rosji większa. Już teraz Moskwa jest o wiele bogatsza ( i droższa) niż Warszawa, ale to samo dotyczy małych miast typu Kazania czy Radomia. Duże zachodnie firmy z ofertą dla bogatych i średnio zamożnych wybierają Rosję a nie Polskę.

Następny zarzut wobec Rosji : aż tyle wydają na zbrojenie. Ale w odróżnieniu od Polski , armia kupuje głównie rosyjskie uzbrojenie ( parę procent jest oczywiście wydawane na francuskie korwety i różne takie). Głównie jednak pieniądze na zbrojenie nakręcają rosyjski przemysł zbrojeniowy. Zresztą Rosja ma chyba drugie miejsce w eksporcie zbrojenie.

Zawala się powoli fałszywy obraz Rosji, który serwują nam nasze masmedia  . Coraz większa grupa Polaków rozumie , że nie ma już żadnego pola gdzie można  byłoby wykazać tzw. "wyższość" . Niedługo  poziom życia w Białorusi , będzie też wyższy niż w Polsce. Pozostanie tylko Ukraina .Kraj gdzie średni dochód jest jednym z najniższych w Europie. I już tylko  na Ukraińcach będziemy mogli się dalej wyżywać. A kiedyś Polacy  to był taki dumny naród.....

Wykop Skomentuj83
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale