Grzegorz Gembalski Grzegorz Gembalski
375
BLOG

Polska Partia GPT

Grzegorz Gembalski Grzegorz Gembalski Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Najprawdopodobniej jesteśmy świadkami największej rewolucji w dziejach, czyli powstania sztucznej inteligencji. Co mamy z tym zrobić?

Jesteśmy najprawdopodobniej świadkami (mam nadzieję, że nie ostatnimi) największej rewolucji w dziejach ludzkości, czyli powstawania sztucznej inteligencji. Na ten moment jeszcze nie mamy z nią doczynienia, ale już wprowadzone modele, np chat GPT wymykają się klasycznej definicji programu komputerowego, który wykonuje określone działania. Choćby fakt, że potrafią one rozwiązywać problemy, których nie zostały nauczone, czy ich doskonalenie się (samodoskonalenie?) poprzez interakcję z użytkownikiem. 

Można przyglądać się temu z obojętnością, można próbować wprowadzić jakieś sztuczne zakazy, lub pójść ostro z duchem czasu. 

Ja proponuję bramkę nr 3. W tym celu należy powołać Polską Partię GPT. 

Punkty programu tej partii będą bardzo proste. 

Wybrać model SI, wytrenować go, a następnie powierzyć całkowite rządzenie Polską sztucznej inteligencji. 

Posłowie wybrani z PPGPT będą zobowiązani do głosowań zgodnych z zaleceniami SI. Będzie też ona decydowała o tym w jaki sposób prowadzić kampanię wyborczą. Będzie też oczywiście decydować o koalicjach itd. Innymi słowy będzie "superprezesem"

Myślę, że też, że taki program będzie mógł z powodzeniem pisać ustawy i że będą one zdecydowanie lepsze od tego co oferowały nam dotychczasowe "ludzkie" parlamenty. Co więcej ze względu na zdolność do analizy danych tylko sztuczna inteligencja będzie w stanie ogarnąć i uprościć nasze prawodawstwo likwidując wiele występujących w nim błędów. 

Jeżeli SI się sprawdzi w polityce wewnętrznej będzie można jej powierzyć również zagadnień związane z obronnością i polityką zagraniczną.  

Czekam na komentarze :)

Otaczający nas cyfrowy świat pełen jest spamu i hejtu, który często ukryty jest pod pozorami anonimowości. Dlatego postanowiłem pisać pod własnym imieniem i nazwiskiem. Nie wstydzę się własnych poglądów i wiem, że one zmieniają się w czasie i pod wpływem innych. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie