waldburg waldburg
658
BLOG

Kreuzberg (1)

waldburg waldburg Kultura Obserwuj notkę 6

Dzisiaj biegałem na Kreuzbergu.

Osobom nie znającym Berlina wyjaśnię, że w mowie potocznej słowo to odnosi się nie tylko do dzielnicy. Kreuzberg jest także jednym z wyższych wzniesień w Berlinie (66 m) albo jak to sugeruje jego nazwa - górą (krzyżową). Nazwa ta później została poszerzona na liczący sobie ok. 150 tysięcy mieszkańców dystrykt. Do krzyża, a konkretnie do drogi krzyżowej, nawiązuje też położona nieco niżej koło stadionu sportowego, znana w całym mieście piwiarnia ogródkowa  "Golgatha".

Góra jest widoczna z daleka. Latem na jej szczycie włączany jest sztuczny wodospad, który jest wierną kopią wodospadu Podgórnej koło Przesieki w Karkonoszach. Pod koniec XIX wieku Berlińczycy masowo jeździli tam na wakacje i pewnie stąd wziął się ten pomysł. Ich dzisiejsi  potomkowie lubią pochwalić się, że mieszkają am Fusse des Kreuzbergs  (u stóp Kreuzbergu), a więc góry krzyżowej, co nie dla każdego przyjezdnego jest zrozumiałe.

W Niemczech Kreuzberg kojarzy się na ogół z dzielnicą, która przed I wojną światową zaliczała się do najbardziej zamożnych w mieście,  ale potem bardzo się spauperyzowała. Jego historia jest stosunkowo niedawna. W  Wikipedii angielskiej znalazłem info, że park wokół góry, która wtedy nazywała się jeszcze Tempelhoferberg (lotnisko na Tempelhofie leży zaledwie kilometr dalej), założyli ok. roku 1820 osadnicy żydowscy. Ciekawe, że Wikipedia niemiecka o tym szczególe nie wspomina.

O tym, że Kreuzberg jest górą, musiałem myśleć przez całą drogę. Schöneberg (piękna góra), gdzie mieszkam, jest też pagórkowaty, ale od momentu kiedy wyszedłem z domu, musiałem niemal bez przerwy biec pod górę.

Jednak kiedy dobiegłem, zapomniałem o zmęczeniu...

 

 

Miałem przed sobą obraz Brueghla... Jak gdyby czas na 400 lat stanął w miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na samym szczycie góry Kreuzberg stoi pomnik narodowy (Nationaldenkmal) wzniesiony pod koniec XIX wieku. W swojej formie ma nawiązywać do gotyckiego hełmu szpiczastego.  Obelisk upamiętnia zwycięskie bitwy oręża niemieckiego w wojnie wyzwoleńczej przeciwko Napoleonowi po jego odwrocie z Rosji w 1813.

Napiszę o pomniku parę słów w następnym odcinku.

 

 

 

waldburg
O mnie waldburg

By                                                                                                            

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura